RAPORT

Pogarda

Film o kapelanie Szarych Szeregów wchodzi do kin

(fot. Materiały prasowe)
(fot. Materiały prasowe)

Najnowsze

Popularne

28 sierpnia na ekrany kin wchodzi film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. To koprodukcja TVP, która przedstawia historię legendarnego duchownego, opozycjonisty demokratycznego w czasach PRL-u.

Premiera filmu o kapelanie Szarych Szeregów [WIDEO]

W jednym z najstarszych włoskich kin, Cinema Farnese, odbyła się premiera filmu fabularnego w reżyserii Roberta Glińskiego, opowiadającego o losach...

zobacz więcej

Ksiądz Jan Zieja zasłynął dzięki charyzmatycznym kazaniom i działalności społecznej. Był żołnierzem wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, kapelanem Szarych Szeregów i współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników.

W rolach głównych zobaczymy Andrzeja Seweryna, Zbigniewa Zamachowskiego oraz Mateusza Więcławka.

Film miał wejść do kin wiosną, ale uniemożliwiła to pandemia COVID-19. Reżyser podczas lutowej premiery podkreślił, że bohater filmu to bezkompromisowy kapłan, człowiek bez skazy, o bardzo silnych wartościach. – Gdy był kapelanem legionów wygłosił kazanie do żołnierzy o tym, by nie zabijać, był pryncypialny wobec swoich zasad, pochował samobójczynię w latach 20., gdy było to zabronione – wskazał Gliński.

Urodzony w 1897 roku ks. Zieja, wyświęcony w 1919 roku, był żołnierzem-ochotnikiem wojny w 1920 roku i obrony wrześniowej 1939 roku, kapelanem Szarych Szeregów i Komendy Głównej Armii Krajowej oraz zakładu dla ociemniałych w Laskach. Podczas okupacji współpracował z Radą Pomocy Żydom „Żegota”, której dostarczał katolickie metryki chrztu, pomagając w ten sposób zmienić tożsamość ukrywających się osób. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, był kapelanem pułku „Baszta” walczącego na Mokotowie. Po upadku powstania trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie został wywieziony na roboty do Niemiec. Po wojnie zaangażował się w działalność społeczną i charytatywną, wspierał demokratyczną opozycję w czasach PRL. W 1975 roku był sygnatariuszem protestu przeciwko zmianom w konstytucji, a następnie został jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników (KOR). Gdy narodziła się „Solidarność”, wspierał jej działaczy. Zmarł w 1991 roku, pochowany został na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Film „Zieja” został wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej