RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pacyficzny Pierścień Ognia znów dał o sobie znać

Trzęsienia ziemi regularnie nawiedzają Indonezję (fot. PAP/EPA/JOHN MARK LALAGUNA/PRC/HANDOUT)
Trzęsienia ziemi regularnie nawiedzają Indonezję (fot. PAP/EPA/JOHN MARK LALAGUNA/PRC/HANDOUT)

Dwa silne i płytkie trzęsienia ziemi nawiedziły południową część indonezyjskiej wyspy Sumatry – poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS. Pierwsze z nich miało magnitudę 6,8, drugie – 6,9. Brak jest doniesień o ofiarach bądź szkodach.

Izajasz uderzy w Nowy Jork. Woda wleje się na ulice miasta

Izajasz, który z burzy tropikalnej przekształcił się w w huragan, we wtorek ma uderzyć w Nowy Jork. W tej chwili wieje już z prędkością ponad 135...

zobacz więcej

USGS poinformowało, że trzęsienia nastąpiły w odstępie sześciu minut, na głębokości 10 km. Zdaniem amerykańskich geologów, biorąc pod uwagę charakterystykę wstrząsów, istnieje „niskie prawdopodobieństwo ofiar i szkód”. Nie ogłoszono ostrzeżenia przed tsunami.

Indonezja znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tys. km. Znajdują się tu 452 wulkany i występuje około 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Kraj, leżący na archipelagu 17 tysięcy wysp i wysepek, usytuowany jest na styku trzech płyt tektonicznych – indopacyficznej, australijskiej i euroazajtyckiej; jest szczególnie narażony na silne trzęsienia ziemi. Jest tam ponad 100 wulkanów.

W 2018 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowały śmierć ponad 4,3 tys. osób. Katastrofalne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 stopnia, które w grudniu 2004 r. nawiedziło rejon Oceanu Indyjskiego, zabiło ponad 220 tys. osób, w tym 170 tys. w samej Indonezji.

źródło:

Zobacz więcej