RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Cichanouska publikuje kolejne nagranie. Wzywa do działania

Swiatłana Cichanouska, była kandydatka na prezydenta Białorusi, w kolejnym nagraniu umieszczonym w sieci, ponownie wzywa Białorusinów do działania.

„Łukaszenka to główne niebezpieczeństwo dla białoruskiego narodu”

Na Białorusi nie ustają powyborcze protesty. W poniedziałek mają rozpocząć strajk górnicy soli potasowych w Soligorsku. Jest to czołowy dostawca...

zobacz więcej

Swiatłana Cichanouska mówi, że dzisiaj przypadają urodziny jej męża Siarhieja Cichanouskiego, ale nie będzie ich świętował z przyjaciółmi, tylko w więzieniu. Przypomina, że został on zatrzymany w Grodnie pod zarzutem przestępstwa, którego miał dokonać.

– To prowokacja służb specjalnych, aby zamilkł i nie uczestniczył w kampanii wyborczej. Podrzucili mu pieniądze, oskarżyli, że nie działał z czystego serca, a w interesie innego państwa – mówi Siatłana Cichanouska.

– Propaganda robi z patriotów przestępców, narusza prawo obywateli do informacji. Cała ta rażąca niesprawiedliwość i bezprawie pokazuje jak działa ten system, w którym jeden człowiek kontroluje wszystko. Jeden człowiek utrzymuje w strachu państwo już 26 lat. Jeden człowiek ukradł Białorusinom ich wybór. Mój mąż prosi, abym przekazała wam jego słowa. On i inni więźniowie polityczni siedzą. Ale on prosi, żebyście wy nie siedzieli, tylko zrobili wszystko, by żyć w naszym państwie dla życia – mówi na nagraniu Swiatłana Cichanouska.

W poniedziałek w podobnym nagraniu Swiatłana Cichanouska, przebywająca na Litwie, oświadczyła, że „jest gotowa działać jako narodowy przywódca, aby kraj uspokoił się i wszedł w normalny rytm”.

– Abyśmy uwolnili wszystkich więźniów politycznych i w krótkim czasie przygotowali ramy prawne dla nowych wyborów prezydenckich – prawdziwych, uczciwych, które zostaną zaakceptowane przez społeczność światową – mówiła Swiatłana Cichanouska w oświadczeniu wideo.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej