RAPORT

Pogarda

Polacy pomagają na froncie w Donbasie. Powstają tam lokalne organizacje pozarządowe

Kryzys w liczącej blisko 500 km strefie przyfrontowej w Donbasie trwa od 2015 roku (fot. mostsolidarnosci.org)
Kryzys w liczącej blisko 500 km strefie przyfrontowej w Donbasie trwa od 2015 roku (fot. mostsolidarnosci.org)

Najnowsze

Popularne

Wchodzi w życie ostatni etap polskiego projektu pomocy ludności cywilnej w strefie przyfrontowej w Donbasie. Dzięki Polskiej Pomocy MSZ, Fundacji Most Solidarności i Caritas Mariupol wyszkoleni w realizacji pomocy socjalnej wolontariusze tworzą własne organizacje pozarządowe.

Wojna w Donbasie. Jest porozumienie w sprawie przerwania ognia

Negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli porozumienie w sprawie całkowitego przerwania ognia między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi...

zobacz więcej

Kryzys w liczącej blisko 500 km strefie przyfrontowej w Donbasie trwa od 2015 r. Z powodu działań wojennych strefa ta wyludniła się oraz została dotknięta 80-proc. bezrobociem. Pozostające w niej głównie osoby starsze pozbawione zostały opieki i wsparcia.

Polski projekt pomocy realizowany od 2019 r. ma na celu systemowe wsparcie samoorganizacji społecznej w tym trudnym regionie.

W ramach projektu 50 mieszkańców strefy przyfrontowej, którzy stracili pracę w wyniku kryzysu spowodowanego konfliktem, zostało wyszkolonych w dziedzinie pomocy socjalnej. Pomagają oni 150 starszym, samotnym osobom w dramatycznej sytuacji.

Działania pomocowe wspierają dwa patrole medyczne Caritas Mariupol, w których skład wchodzą także prawnik i psycholog.

Grożą elektrowni atomowej rakietami. Nowa odsłona wojny na Kaukazie

Na granicy Armenii i Azerbejdżanu wybuchły walki – najcięższe od czterech lat. Źródłem ciągłego konfliktu pozostaje faktyczna okupacja przez...

zobacz więcej

Pracownicy socjalni dzięki polskiemu wsparciu tworzą właśnie pierwsze organizacje pozarządowe, które będą trwale wspierały lokalną ludność i przyczynią się do rozwoju regionu.

– Projekty rozwojowe są niezwykle potrzebne w naszym regionie, ponieważ dają możliwość zdobycia nowego zawodu i nowej wiedzy osobom, które nie mają pracy i środków do życia – wyjaśnia ks. Rościsław Spryniuk, dyrektor Caritas Mariupol.

– Od początku niezwykle ważne było dla nas to, żeby tym zniszczonym przez konflikt regionie odradzały się relacje społeczne i żeby budowała się tam społeczna samoorganizacja. Wielką radością jest dla nas fakt, że ten cel właśnie się realizuje – mówi Marta Titaniec, prezes fundacji Most Solidarności.

Owocem projektu są w tej chwili już cztery nowe organizacje pozarządowe, a kolejne dwie są w trakcie rejestracji.

Projekt „Model usług społecznych i opieki medycznej w regionie Donieckim na Ukrainie” realizowany od lipca 2019 r., prowadzony będzie do końca 2020 r.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej