RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pracownik firmy związanej z budową Baltic Pipe podejrzany o szpiegostwo dla Rosji

Budowa Baltic Pipe ruszyła na początku maja 2020 roku (fot. Axel Schmidt/Getty Images)

Norweska policja aresztowała obywatela tego kraju pod zarzutem przekazywania informacji z sektora bezpieczeństwa energetycznego na rzecz Rosji. Jak informują media, to pracownik firmy klasyfikacyjnej DNV GL AS – spółki, która miała nadzorować budowę gazociągu Baltic Pipe.

„Polskie interesy muszą być realizowane”. Odpowiedź na krytykę Baltic Pipe

Zdaniem ekspertów budowa Baltic Pipe jest niezbędnym elementem dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. W TVP Info Marcin Roszkowski, ekonomista...

zobacz więcej

W czerwcu tego roku narodowy polski narodowy operator gazociągów przesyłowych, spółka Gaz System, poinformował, że usługi Inspektora Bezpieczeństwa Żeglugi (ang. Marine Warranty Surveyor) dla prac na Morzu Bałtyckim będzie świadczyć firma należąca do międzynarodowej grupy DNV GL – Germanischer Lloyd Industrial Services GmbH.

Zatrzymany 15 sierpnia obywatel Norwegii to pracownik DNV GL, co – jak informuje Bloomberg – potwierdziła firma, deklarując swoją współpracę z norweską policją. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Nadzorując budowę Baltic Pipe, eksperci spółki mieli pełnić nadzór, zajmując się weryfikacją dokumentacji projektowej i planów pracy pod względem zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi, a także bezpośredni nadzór w miejscach realizacji prac związanych z budową podmorskiego gazociągu.

Zatrzymanie potwierdziła norweska policja.

Ta sama firma certyfikowała zgodność Nord Stream i miała nadzorować Nord Stream 2.

źródło:
Zobacz więcej