RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Doniesienia o ciężarówkach jadących na Białoruś przypominają obrazki z Ukrainy”

Na Białorusi trwają protesty związane z wynikami wyborów prezydenckich z 9 sierpnia (fot. PAP/ITAR-TASS / Anton Butsenko)
Na Białorusi trwają protesty związane z wynikami wyborów prezydenckich z 9 sierpnia (fot. PAP/ITAR-TASS / Anton Butsenko)

Doniesienia o kolumnach ciężarówek zmierzających w stronę białoruskiej granicy przypomina sytuację z 2014 roku, kiedy w internecie pojawiały się nagrania z pojazdami jadącymi w kierunku granicy Ukrainy – ocenił Kirił Michajłow, analityk grupy Conflict Intelligence Team (CIT).

Były kandydat na prezydenta Białorusi: Służby mogły grozić Cichanouskiej

Nie mogę powiedzieć na pewno, ale mogę sobie wyobrazić: grozili jej. Może nie dziećmi, bo te były już wtedy poza Białorusią, w Unii Europejskiej....

zobacz więcej

„Ta sytuacja przypomina 2014 r., kiedy były nagrania rosyjskich kolumn, które zmierzały do granic Ukrainy. Publikowali je użytkownicy mediów społecznościowych, Rosjanie, a teraz robią to Rosjanie i Białorusini, którzy przebywają na terytorium Rosji i którym to się bardzo nie podoba” – oznajmił ekspert CIT.

To portal aktywistów, którzy początkowo weryfikowali oficjalne rosyjskie informacje na temat konfliktu na Ukrainie, a teraz śledzą poczynania sił zbrojnych Rosji.

Jak wyjaśnił Michajłow, nagrania pojawiają się w internecie w czasie rzeczywistym, na profilach osób, które naprawdę mieszkają w danych miejscach. „Na przykład, mieszkańcy Petersburga, którzy widzieli, jak zewsząd wyjeżdżał OMON” – zaznaczył w telewizji Ukraina 24.

W mediach społecznościowych i na portalach informacyjnych w Rosji pojawiły się w poniedziałek doniesienia o nieoznakowanych ciężarówkach zmierzających ku granicy z Białorusią. O tych doniesieniach poinformowała także grupa CIT.

Warszawa: Setki młodych ludzi utworzyło łańcuch solidarności z Białorusią

Punktualnie o godz. 20 w niedzielę na centralnych warszawskich ulicach setki młodych ludzi zapaliły latarki tworząc żywy łańcuch solidarności i...

zobacz więcej

Jak napisał dziennik „Kommiersant”, źródłem doniesień CIT są nagrania wideo, które pojawiły się na kanałach w komunikatorze Telegram i w mediach.

Np. na portalu informacyjnym Fontanka.ru jeden z czytelników podał, że widział około 40 ciężarówek. Zdjęcia, które trafiły do internetu, zostały wykonane w obwodzie leningradzkim około 400 km od granicy z Białorusią. Blogerzy z CIT nie zdołali potwierdzić doniesień, jakoby pojazdy trafiły na Białoruś – podkreślił „Kommiersant”.

Na Białorusi trwają protesty związane z wynikami wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. Według oficjalnych rezultatów wybory wygrał ubiegający się o reelekcję Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 80,1 proc. Głosów.

W niedzielę Kreml oświadczył, że prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z Łukaszenką potwierdził gotowość pomocy „w rozwiązaniu problemów” w ramach poradzieckiej Organizacji Traktatu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej