RAPORT

Pogarda

Stres i... odruch pozostały po epoce kamienia powodują u kobiet przykrą dolegliwość

Stres i zaciskanie szczęki mogą powodować długotrwały ból (fot. Shutterstock/Image Point Fr)
Stres i zaciskanie szczęki mogą powodować długotrwały ból (fot. Shutterstock/Image Point Fr)

Najnowsze

Popularne

Odziedziczony po dawnych przodkach odruch zaciskania szczęki w połączeniu z nowoczesnym, stresującym trybem życia powoduje czasami chroniczny ból, który dotyka głównie kobiety. Skutkiem mogą być nawet zmiany w mózgu.

Placebo działa – nawet jeśli wiemy, że to placebo

Placebo redukuje markery stresu emocjonalnego w mózgu, nawet jeśli ludzie mają świadomość tego, że przyjmują tylko placebo – dowiedli naukowcy z...

zobacz więcej

Nawet 15 proc. społeczeństwa doświadcza chronicznego ból w obrębie twarzy, jamy ustnej lub szczęki – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Malmö (Szwecja). Według badań ból trzy razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Co więcej, istnieje powiązanie między dolegliwościami a codziennym stresem.

– Wiele osób, które cierpią z powodu długotrwałego bólu, doświadcza w życiu stresu i wysokich wymagań, a to nieuchronnie niesie skutki w sferze fizycznej – podkreśla prowadzący badanie prof. Per Alstergren.

– Kiedy się stresujemy, zaciskamy szczęki. Istnieje teoria, że to dawny odruch jeszcze z epoki kamienia, który ma chronić dosyć słabo zamocowaną dolną szczękę – wyjaśnia naukowiec.

Według niego problemy można próbować wykryć już u młodych ludzi, w czasie regularnych przeglądów stomatologicznych.

– Wielu naszych pacjentów z długotrwałym bólem trafia w próżnię między opieką dentystyczną a medyczną. Ból oddziałuje na jakość życia i wiele osób może przebywać na długich zwolnieniach – alarmuje prof. Alstergren, który pracuje także w uniwersyteckim szpitalu.

Ile zostało ci życia? Odpowiedź kryje się w źrenicach

Z najnowszych badań japońskich naukowców wynika, że w przypadku osób z niewydolnością serca, na podstawie rozmiaru źrenic można ocenić, jak duże...

zobacz więcej

Naukowcy badają też wpływ przewlekłego bólu tego typu na mózg – czy zachodzą w nim jakieś zmiany, a jeśli tak, to czy są odwracalne.

– Istnieją przesłanki, aby sądzić, że struktura i funkcje mózgu zmieniają się pod wpływem długotrwałego bólu. Nie jest jednak łatwo stwierdzić, co te zmiany oznaczają. Wszystkie wrażenia zmysłowe są przetwarzane przez specyficzne rejony w mózgu, np. ośrodek wzroku czy słuchu. Jednak w czasie bólu aktywacji ulega wiele partii mózgu – wyjaśnia specjalista.

Naukowcy rozpoczęli już obserwacje mózgów pacjentów, którzy korzystają z różnych metod pomocy – terapii poznawczo-behawioralnej czy zmniejszającej napięcie szyny szczękowej.

– Badanie rozpoczęło się w 2016 r. i teraz analizujemy zebrane informacje. Choć spodziewamy się efektów działania CBT, okaże się, czy mózg ulega regeneracji. Byłoby fantastycznie, gdyby tak się działo – mówi prof. Alstergren.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej