RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Były oficer CIA miał szpiegować na rzecz Chin

Chińczycy mieli przekazywać oficerowi CIA pieniądze (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)
Chińczycy mieli przekazywać oficerowi CIA pieniądze (fot. PAP/EPA/JEROME FAVRE)

Były oficer Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) został aresztowany i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin – poinformował Departament Sprawiedliwości USA.

Edward Snowden zostanie ułaskawiony? Trump rozważa taką decyzję

Prezydent Donald Trump powiedział w sobotę, że rozważa ułaskawienie Edwarda Snowdena, byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA)...

zobacz więcej

Departament Sprawiedliwości w oświadczeniu przekazał, że Alexander Yuk Ching Ma podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin został zatrzymany w piątek, 14 sierpnia.

Według informacji Departamentu Sprawiedliwości 67-letni Alexander Yuk Ching Ma do 1989 roku pracował dla CIA w Szanghaju, gdzie po zwolnieniu ze służby mieszkał do 2001 roku i skąd wrócił do Stanów Zjednoczonych w 2004 roku.

Śledczy twierdzą, że przed wyjazdem z Szanghaju razem ze swoim krewnym, również byłym pracownikiem CIA, przekazał chińskim władzom tajne informacje o swoich byłych współpracownikach, metodach pracy CIA i prowadzonych przez nią operacjach. Za przekazane informacje obaj mieli otrzymać około 50 tysięcy dolarów.

Prócz tego były oficer obiecał wówczas chińskiemu wywiadowi przekazywanie tajnych informacji w ciągu najbliższych dziesięciu lat. W tym celu zatrudnił się w 2004 roku jako tłumacz w FBI na Hawajach i w ciągu sześciu miesięcy przekazywał kopie tajnych dokumentów chińskiemu wywiadowi, wiele z nich osobiście podczas podróży do Chin.

Zastępca prokuratora generalnego do spraw bezpieczeństwa narodowego John C. Demers powiedział, że „historia chińskiego szpiegostwa jest długa i niestety pełna byłych oficerów amerykańskiego wywiadu, którzy zdradzili swoich byłych współpracowników, swój kraj oraz swoje liberalno-demokratyczne wartości, aby wspierać autorytarny, komunistyczny reżim”.

Dodał, że „zdrada nigdy nie popłaca”. – Niezależnie od tego, czy natychmiast, czy wiele lat po fakcie, kiedy wydaje im się, że uniknęli kary, znajdziemy tych zdrajców i postawimy ich przed wymiarem sprawiedliwości – mówił Demers. Zauważył, że „dla chińskiego wywiadu te jednostki są zbędne”. – Dla nas są smutnym, ale ważnym przypomnieniem o potrzebie zachowywania czujności – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej