Wielka „panda” w Warszawie

Już 10 lat działa w Polsce WWF – jedna z najsłynniejszych organizacji ekologicznych na świecie, założona pół wieku temu. Z tej okazji ponad 300 osób stworzyło w stolicy wielką... głowę pandy, która jest symbolem ekologów. Na świecie żyje na wolności jedynie 1600 tych zwierząt.

Mimo deszczowej pogody, osoby ubrane w białe i czarne koszulki, wspólnie utworzyły głowę pandy, symbol WWF. Warunkiem, który zapewniał uczestnictwo w tym przedsięwzięciu, było podjęcie jakiegoś prostego, ekologicznego zobowiązania np.: gaszenie światła, zakręcanie wody czy segregowanie śmieci.

„Zrobiłem to dzięki pandzie”

Przy okazji podwójnego jubileuszu, który odbył się pod hasłem „Zrobiłem to dzięki pandzie”, organizatorzy chcieli podkreślić, jak duże znaczenie dla środowiska naturalnego ma podjęcie konkretnych działań przez każdego z nas.

Symbolika tego wydarzenia jest podwójna – ustawienie ludzi w kształt pandy przypomina, jak niewiele osobników tego gatunku pozostało w naturalnym środowisku. Jednocześnie, uczestnicy happeningu pokazują Polsce i światu, że tylko wspólne działania będą skuteczne – mówi Magdalena Dul-Komosińska, dyrektor naczelny zarządu WWF Polska.

Wiele z tych czynności, do których zachęcamy, może zrobić każdy z nas bez wysiłku. Warto pamiętać, że nawet te najmniejsze mają ogromne znaczenie –dodaje.

Sukcesy WWF w Polsce

Od 10 lat WWF prężnie działa na terenie całej Polski. Z jednej strony pracownicy i wolontariusze organizacji starają się chronić przyrodę, z drugiej zaś edukują ludzi i zachęcają ich do wprowadzenia niewielkich zmian.

Jednym z naszych pierwszych sukcesów była pomoc w utworzeniu Biebrzańskiego Parku Narodowego, który jest obecnie największym parkiem narodowym w Polsce – podsumowuje działania organizacji Anna Zatońska kierownik działu komunikacji WWF.

Pół wieku walki o przyrodę

WWF powstał w 1961 roku. Założycielem organizacji był znany brytyjski biolog, Sir Julian Huxley, Dyrektor Generalny UNESCO i jeden z inicjatorów powołania Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, znanej pod skróconą nazwą IUCN.

Symbolem WWF stała się panda wielka. Jej pierwowzorem była żywa panda o imieniu Czi-Czi, która w okresie, kiedy Huxley pracował nad założeniem WWF, została przywieziona do londyńskiego ZOO.

Organizacja podejmuje działania, które mają na celu zmniejszenie negatywnego wpływu człowieka na przyrodę. Co dwa lata WWF publikuje najważniejszy na świecie raport o ekologicznym stanie świata – Living Planet Report, w którym pokazuje, jaki wpływ na stan przyrody mają codzienne wybory każdego z nas.

źródło:

Zobacz więcej