RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Premier skierował list do prezesa RASP w zw. z artykułami Onetu i „Newsweeka”

W liście do prezesa RASP Polska Marka Dekana szef polskiego rządu przypomniał kontekst walki z komunistyczną Rosją w 1920 r. (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
W liście do prezesa RASP Polska Marka Dekana szef polskiego rządu przypomniał kontekst walki z komunistyczną Rosją w 1920 r. (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do prezesa RASP (Ringier Axel Springer Polska) Marka Dekana w związku z artykułami opublikowanymi przez portal onet.pl i tygodnik „Newsweek Polska” o wojnie polsko-bolszewickiej. „Jako ofiara sowieckiej agresji nie możemy pozwolić na zafałszowanie prawdziwego obrazu tej wojny” – napisał szef rządu.

„Za głupotę trzeba przepraszać”. Lewica podzielona, kaja się jednym głosem

„Za błędy i za głupotę trzeba przepraszać. Popełniliśmy błąd” – oświadczyła rzeczniczka prasowa Lewicy Anna Maria Żukowska. Chwilę wcześniej na...

zobacz więcej

„Nikomu nie wolno relatywizować historii. Współczesne media, a zwłaszcza internet, obarczone są olbrzymią dozą odpowiedzialności za słowo. Powiedziałbym, że bezprecedensową w historii – ich zasięgi, siła oddziaływania i wpływ na opinię publiczną są większe niż kiedykolwiek” – czytamy w poniedziałkowym wpisie premiera na Facebooku, w którym poinformował o skierowaniu listu.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że każdy ma dowolną możliwość wyboru preferowanego medium, a wolność debaty i słowa to fundamenty demokracji.

„Zawsze będę zwolennikiem i obrońcą pluralizmu medialnego. Jednak jako obywatel, internauta i historyk chciałbym zabrać głos w sprawie artykułów, jakie ukazały się w rocznicę Bitwy Warszawskiej na portalu Onet i tygodniku Newsweek Polska” – napisał szef rządu.

Chodzi o artykuły „Tego, co wyprawiają Polacy, nie da się opowiedzieć. Lekarz Armii Czerwonej pisze z frontu poruszające listy do żony” oraz „Prawda o losach jeńców sowieckich wojny 1920 roku. Piekło za drutami”.

„Ich kontekst niesie bardzo duże zagrożenie dla nieświadomych odbiorców. Nie może być zgody na przewartościowywanie ról w konflikcie, wybiórcze, ahistoryczne traktowanie pewnych faktów i zrównywanie cierpień obrońców z agresorami. Prawda leży w interesie nas wszystkich. Nie jest partykularna, ale w pełni uniwersalna. Powinniśmy bronić jej wszyscy” – napisał Morawiecki.

„Dlatego skierowałem do Prezesa RASP Polska list, który publikuję poniżej. Zapraszam do czytania, komentowania i oczywiście udostępniania” – dodał szef rządu.

Marszałek Grodzki wczoraj i dziś. Co zrobi Senat?

Dwa dni temu Tomasz Grodzki obawiał się utraty przewagi opozycji w Senacie. – Myślę, że ci, co będą przeciw, będą musieli myśleć o starcie w...

zobacz więcej

W liście do prezesa RASP Polska Marka Dekana szef polskiego rządu przypomniał kontekst walki z komunistyczną Rosją w 1920 r. i podkreślał, że Polska nie pozwoliła komunistom „podpalić wtedy Europy”.

Morawiecki akcentuje także doświadczenia komunistycznego terroru przez Polaków, co znalazło swój wyraz w ich świadectwach i wspomnieniach.

„Nie wyobrażam sobie, by 1 września – w dzień 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej – jakakolwiek z podległych Panu redakcji opublikowała ckliwe wspomnienia członka niemieckiej armii hitlerowskiej, piszącego o potworach z Armii Czerwonej. Chyba że redakcje należące do kierowanego przez Pana wydawnictwa są zdolne również do tego?” – czytamy w liście Morawieckiego do Dekana.

Szef rządu dodawał, że Polska wciąż jest otwarta na debatę dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej.

„Ale jako ofiara sowieckiej agresji nie możemy pozwolić na zafałszowanie prawdziwego obrazu tamtej straszliwej wojny” – dodał premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej