RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Berlin: Miał powstać pomnik pamięci pomordowanych Polaków, będzie Muzeum Uchodźstwa

Na pl. Askańskim w Berlinie miał powstać pomnik polskich ofiar niemieckich zbrodni (fot. Wikimedia Commons/Slaunger)
Na pl. Askańskim w Berlinie miał powstać pomnik polskich ofiar niemieckich zbrodni (fot. Wikimedia Commons/Slaunger)

Niemieckie muzeum uchodźstwa ma powstać do 2025 roku na placu Askańskim w Berlinie. Fundacja Exil Muzeum zaprezentowała zwycięski projekt. „Ciężko traktować to inaczej jak policzek” – napisał na Twitterze korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz, przypominając, że w tym miejscu miał stanąć pomnik Polaków – ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej.

Osoba z tęczową flagą weszła na Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej

Kilkudziesięciu aktywistów LGBT protestuje na Krakowskim Przedmieściu. Ma to związek z decyzją sądu o dwumiesięcznym areszcie dla aktywisty LGBT...

zobacz więcej

W piątek Fundacja Exil Muzeum (Muzeum Uchodźstwa) przedstawiła projekt muzeum, które ma upamiętnić ponad pół miliona ludzi, którzy wyemigrowali z Niemiec uciekając przed nazistami. Autorem projektu jest kopenhaskie biuro Dorte Mandrup. Otwarcie muzeum zaplanowano na 2025 rok.

Placówka ma powstać na pl. Askańskim w Berlinie, gdzie znajdują się zachowane do dziś ruiny zburzonego podczas wojny dworca kolejowego. – Z idei rodzi się miejsce – powiedział były prezydent Niemiec Joachim Gauck, który objął budowe muzeum patronatem.

Dawny dworzec Anhalter Bahnhof był jednym z najważniejszych dworców dalekobieżnych w Cesarstwie Niemieckim i Republice Weimarskiej. Wielu uchodźców opuszczało Berlin właśnie stąd. Od 1942 r. dworzec był też głównym punkt deportacji Żydów do obozu koncentracyjnego w Terezinie.

Tymczasem jeszcze w 2017 roku grupa polityków, działaczy społecznych i naukowców wystosowała do Bundestagu i do niemieckiego społeczeństwa apel o wzniesienie pomnika upamiętniającego Polaków – ofiar wojny i niemieckiej okupacji. Inicjator budowy pomnika – Florian Mausbach, emerytowany szef Federalnego Urzędu Budownictwa i Zagospodarowania Przestrzennego, zaproponował lokalizację monumentu właśnie na pl. Askańskim.

Propozycja Mausbacha spotkała się w Niemczech z szerokim oddźwiękiem. Nie wszystkim pomysł się spodobał; pojawiły się głosy, że Niemcy powinni uczcić wspólnie wszystkie ofiary niemieckiej wojny na Wschodzie, nie tylko Polaków. Część uczestników dyskusji uznała, że zamiast pomnika powinno powstać muzeum polsko-niemieckiej historii.

Co z budową pomnika polskich ofiar?

Podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych 2 listopada 2018 w Warszawie szefowie dyplomacji obu krajów Heiko Maas i Jacek Czaputowicz opowiedzieli się za „odpowiednimi projektami” mającymi służyć pamięci Polaków – ofiar wojny, a w czerwcu 2019 r. rząd Niemiec potwierdził poparcie dla pomnika polskich ofiar.

Na pl. Askańskim w Berlinie powstaje jednak Muzeum Uchodźstwa. Jak wpłynie to na budowę polskiego pomnika?

Portal dw.com przypomina, że ten obarczony historią plac jest też rozpatrywany na lokalizację projektu upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej, jednak korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz jest jednak pesymisytą w tej sprawie. „No to możemy się pożegnać z pomnikiem Polaków w tym miejscu. Ciężko traktować to inaczej jak policzek” – komentuje na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej