RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Morawiecki o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w światowych mediach

Tekst Mateusza Morawieckiego publikowany jest w mediach na całym świecie w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu” (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

Artykuł premiera Polski Mateusza Morawieckiego o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w sobotę m.in. w izraelskim dzienniku „Israel Hajom” oraz w mediach w Hiszpanii, Serbii, Wenezueli, Peru i Indonezji. Z kolei tekst prezesa IPN Jarosława Szarka ukazał się w Algierii.

Premier spotkał się sekretarzem stanu USA. Rozmowa m.in. o sytuacji na Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo m.in. o tym, że sytuacja na Białorusi wymaga międzynarodowego,...

zobacz więcej

„Wojna polsko-radziecka to punkt węzłowy dla całej Europy” – rozpoczyna swój artykuł Mateusz Morawiecki. Polski premier przypomina, że stoczona 15. sierpnia 1920 r. bitwa powinna być wymieniana „jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie”, a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie „dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje”.

Morawiecki opisuje następnie Bitwę Warszawską jako kulminacyjny moment kształtowania się nowoczesnego narodu polskiego, który skonsolidował się „wokół najbardziej nowoczesnych pojęć – pozytywizmu, demokratycznych reform, upodmiotowienia kobiet i mas społecznych”.

Tekst publikowany jest w mediach na całym świecie w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu” przygotowanego z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej.

W sobotę artykuł ukazał się na łamach m.in. izraelskiego dziennika „Israel Hajom”, hiszpańskiego magazynu „El Independiente”, serbskiego tygodnika „Nedeljnik”, indonezyjskiego dziennika „The Jakarta Post”, wenezuelskiego „El Nacional” oraz wydawanego w Peru czasopisma „Revista Embajador”.

Algierski dziennik „Liberte” wydrukował w swoim weekendowym numerze tekst prezesa polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka. Historyk zauważa w nim, że „Bitwa Warszawska była pierwszą klęską sowieckiego imperium zła, dzięki której losy świata potoczyły się inaczej, niż chciał tego Lenin”.

Szwedzki dziennik „Goeteborgs-Posten” z okazji setnej rocznicy polskiego zwycięstwa nad wojskami bolszewickimi opublikował artykuł historyka Artura Szulca. „W powszechnej świadomości losy historyczne Polski wiążą się z niepowodzeniami i utratą niepodległości. Ale w historii kraju nie brakuje triumfów, a wśród nich jest jeden, który ma szczególne znaczenie: zwycięstwo nad Armią Czerwoną w 1920 roku” – pisze Szulc.

Okolicznościowe artykuły premiera Morawieckiego, Szarka oraz historyka i sowietologa prof. Andrzeja Nowaka ukazały się w ostatnim czasie również m.in. w mediach francuskich, włoskich, austriackich, tureckich, węgierskich, czeskich, litewskich i bułgarskich.

źródło:

Zobacz więcej