Radzymin, Ossów i Wołomin upamiętniają 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

W Ossowie odbyły się jubileuszowe pikniki historyczne  (fot. Twoje Info)

Dziś przypada 100 rocznica Bitwy Warszawskiej. W całej Polsce trwają liczne uroczystości z tej okazji. Nie mogło ich zabraknąć w Radzyminie i Ossowie (woj. mazowieckie), miejscach szczególnych na szlaku zwycięskich walk nad bolszewikami. 

Most jak biało-czerwona flaga. W Płońsku uczczono 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

W obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej włączyły się PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Wspólnie z Jednostką Strzelecką 1006 Płońsk i Miastem...

zobacz więcej

W Ossowie odbyły się dziś m.in. pikniki historyczne, podczas których rekonstruktorzy przybliżyli historię  bohaterów, walkę i triumf w przełomowej bitwie w dziejach świata. 

Także w pobliskim Radzyminie obchodzono dziś setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Rano wystartował XX Rajd Katyński, o godzinie 17:00 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 odprawiono uroczystą mszę. Po nabożeństwie nastąpił Apel Poległych i złożono wieńce na mogiłach żołnierzy.

Gmina Wołomin zaprasza wszystkich miłośników turystyki pieszej, rowerowej oraz autokarowej do uczestnictwa w Zlocie turystów PTTK, który odbędzie się 16 sierpnia 2020 r. w Ossowie. Jego celem jest uczczenie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz 70-lecia powstania PTTK. Program imprezy obejmuje m.in. – 5 wariantów tras pieszych o długości 6-16 km – Trasę rowerową o długości 43 km – Wycieczkę autokarową – Zwiedzanie Ossowa – Wystawę dotyczącej Bitwy Warszawskiej. 

Pompeo: Bitwa Warszawska to jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi zasłynął naród polski

Bitwa Warszawska to jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi naród polski zasłynął w XX w. – powiedział w sobotę w Warszawie sekretarz stanu USA...

zobacz więcej

Tuż przed obchodami 100. rocznicy Cudu nad Wisłą miała miejsce uroczystość nadania nazwy „100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku” rondu u zbiegu ulic Reja i Wileńskiej w Wołominie. Jest to miejsce symboliczne,  to właśnie na ul. Reja w 1920 roku przebiegała linia obrony miasta.

Przed jubileuszowymi obchodami Bitwy Warszawskiej w Ossowie nową odsłonę otrzymało miejsce, gdzie w 1920 roku znoszono ciała poległych żołnierzy po stoczonych walkach pod Ossowem. Przenoszono je za rzekę i chowano na wzniesieniu, gdzie dziś znajduje się cmentarz wojenny. Na miejscu zainstalowano tablicę informacyjną, a także symbolicznego orła wykonanego przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”.

Według historyków bitwa pod Radzyminem, wraz z bitwą pod Ossowem, walkami o Mińsk Mazowiecki oraz polską kontrofensywą znad rzeki Wieprz, uznawana jest za najważniejszy element działań zbrojnych znanych pod wspólną nazwą Bitwy Warszawskiej. Była to również jedna z najbardziej krwawych i ciężkich bitew całej wojny pomiędzy Polską a Rosją Bolszewicką. 

źródło:
Zobacz więcej