Pompeo: Bitwa Warszawska to jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi zasłynął naród polski

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Bitwa Warszawska to jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi naród polski zasłynął w XX w. – powiedział w sobotę w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Przypomniał również o przypadającej w sierpniu rocznicy Powstania Warszawskiego, a także o 40. rocznicy powstania „Solidarności”.

Premier spotkał się sekretarzem stanu USA. Rozmowa m.in. o sytuacji na Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo m.in. o tym, że sytuacja na Białorusi wymaga międzynarodowego,...

zobacz więcej

Pompeo podziękował szefowi polskiego MSZ Jackowi Czaputowiczowi za dotychczasową współpracę. Po raz kolejny pogratulował prezydentowi Andrzejowi Dudzie reelekcji. – Jest to doskonały sposób wzmacniania naszej bilateralnej współpracy – ocenił.

Powiedział również, że był zaszczycony, mogąc wspólnie z Polakami upamiętniać setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. – To jeden z wielu heroicznych momentów, jakimi naród polski zasłynął w XX w., opierając się nazistowskiej i radzieckiej okupacji – powiedział.

Pompeo przypomniał również o przypadającej w sierpniu rocznicy Powstania Warszawskiego, a także o 40. rocznicy powstania „Solidarności”.

Powiedział, że odbył w sobotę bardzo ciekawe dyskusje z ministrem Czaputowiczem, premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Wskazał, że tematem rozmów była m.in. sytuacja na Białorusi, a także porozumienie pomiędzy Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Podczas wizyty w Warszawie Pompeo powiedział też, że wierzy, iż umowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi będzie korzystna dla obu krajów. Chodzi o deklarację o poszerzonej współpracy wojskowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Prezydent Trump o umowie ws. polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump napisał, że podpisana dziś umowa o współpracy wojskowej pomiędzy Polską a USA zwiększy obecność wojsk...

zobacz więcej

Umowa zakłada, że liczba amerykańskich żołnierzy stacjonujących w naszym kraju zostanie zwiększona z 4,5 do 5,5 tysiąca. Z Polski będą też dowodzone wszystkie jednostki USA na flance wschodniej. Dokument przewiduje inwestycje w infrastrukturę wojskową, daje też Amerykanom niezależność na terenie swoich baz. Mike Pompeo po spotkaniu z szefem polskiego MSZ w Łazienkach Królewskich powiedział, że to „historyczne porozumienie”.

– Stany Zjednoczone i Polska dumnie wykonywały postanowienia tego nowego, poszerzonego porozumienia obronnego. Wiem, że da ono dobre efekty. To ważny ruch strategiczny, również z amerykańskiej strony. Wiedza o tym, że mamy przyjaciół, którzy pomagają nam w zapewnieniu strategicznej stabilności świata, jest dla nas bardzo ważna, za to wam dziękujemy – powiedział sekretarz stanu USA.

Odniósł się również do sytuacji na Białorusi. – Nasz wspólny cel to wspieranie narodu białoruskiego, by osiągnął własną niepodległość, własną wolność. W tych protestach widać, że ludzie domagają się tego, czego pragnie każdy człowiek - prawa do decydowaniu o tym, jak ukształtowany jest rząd. Wzywamy władze białoruskie do poszerzenia perspektywy, do nawiązania dialogu ze społeczeństwem obywatelskim. W poszanowaniu o te wartości, których Białorusini się dopominają – powiedział.

Mike Pompeo z polskimi władzami uzgodnił również, że amerykanie będą wspierali w Polsce rozwój energetyki jądrowej. USA chcą także angażować się w Trójmorze - Stany Zjednoczone zadeklarowały wcześniej, że zainwestują około miliarda dolarów w tę inicjatywę.

Mike Pompeo spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem.

źródło:
Zobacz więcej