RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Franciszek: niewiele się zda wyprawa na Księżyc, jeśli nie będziemy żyli jak bracia tu, na Ziemi

Na wstępie papież Franciszek przypomniał słowa amerykańskiego kosmonauty Neila Armstronga, wypowiedziane po wylądowaniu na Księżycu (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
Na wstępie papież Franciszek przypomniał słowa amerykańskiego kosmonauty Neila Armstronga, wypowiedziane po wylądowaniu na Księżycu (fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)

Do wielbienia Boga swoim życiem i dziękowania mu za wielkie rzeczy, które czyni w naszym życiu, zachęcał papież Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 15 sierpnia w Watykanie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Franciszek pozdrowił pielgrzymujących na Jasną Górę. Nawiązał do cudu nad Wisłą

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę oraz zawierzył walkę z koronawirusem wstawiennictwu Maryi, której przed stu...

zobacz więcej

Na wstępie Ojciec Święty przypomniał słowa amerykańskiego kosmonauty Neila Armstronga, wypowiedziane po wylądowaniu na Księżycu: „To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. Zaznaczył, że we Wniebowzięcie Maryi „świętujemy nieskończenie większe osiągnięcie. Matka Boża postawiła swoje stopy w niebie: poszła tam nie tylko w duchu, ale także z ciałem, całą sobą”.

– Ten krok skromnej Dziewicy z Nazaretu był wielkim skokiem ludzkości – stwierdził papież. Dodał, że na niewiele się zda wyprawa na Księżyc, jeśli nie będziemy żyli jak bracia tu, na Ziemi.

Wskazał następnie, że fakt, iż Maryja, będąc człowiekiem, znalazła się w niebie ze swoim ciałem, jest dla wszystkich ludzi źródłem nadziei. – Jako że jedna z nas mieszka w niebie z ciałem, daje to nam nadzieję: rozumiemy, że jesteśmy cenni, przeznaczeni do zmartwychwstania – powiedział Franciszek.

Podkreślił, że Maryja jest gwiazdą, która nas prowadzi i zachęca do wielbienia Boga. Stawia Boga jako pierwszą wielkość życia i stąd rodzi się radość. – Mamy przed oczami powód, dla którego wędrujemy: nie po to, by zdobyć rzeczy tutaj, które znikają, ale, by zdobyć ojczyznę na górze, która jest na zawsze (…). Ona, jak naucza Sobór, świeci jak znak pewnej nadziei i pocieszenia dla Ludu Bożego – dodał.

Codzienna wdzięczność

Papież zachęcił wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra do wielbienia Boga: za każdy dzień, który nam daje, za to, że nas miłuje i zawsze nam przebacza, za Jego czułość. – Ale jeśli, podobnie jak Maryja, pamiętamy o wielkich rzeczach, które czyni Pan, jeśli przynajmniej raz dziennie będziemy go uwielbiać, to wówczas uczynimy wielki krok naprzód. Serce będzie się poszerzać, będzie wzrastała radość. Prośmy Matkę Bożą, Bramę Niebieską, o łaskę rozpoczynania każdego dnia od wznoszenia wzroku ku niebu, do Boga, by powiedzieć Mu: „Dziękuję”, jak czynią małe dzieci – zakończył swe rozważania Ojciec Święty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej