RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier spotkał się sekretarzem stanu USA. Rozmowa m.in. o sytuacji na Białorusi

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo (L) i premier RP Mateusz Morawiecki (P) podczas spotkania w KPRM w Warszawie (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik) Szerokość: 1280px; Wysokość: 720px

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo m.in. o tym, że sytuacja na Białorusi wymaga międzynarodowego, solidarnego działania jeśli chodzi o różnego rodzaju sankcje czy działania dyplomatyczne - poinformował w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.

Prezydent: podpisanie umowy o współpracy obronnej przenosi nas w kolejny etap współpracy

zobacz więcej

– Premier Morawiecki podkreślił, że sytuacja na Białorusi wymaga międzynarodowego, solidarnego działania jeśli chodzi o różnego rodzaju sankcje czy działania dyplomatyczne. Dzisiaj podczas tego spotkania również pan premier podkreślił, że istotna jest rola Stanów Zjednoczonych, ale również solidarnego działania Unii Europejskiej – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Dodał, że premier podczas spotkania podkreślił także, że Polska zdecydowała się skierować specjalny program wsparcia dla Białorusi. – W tym wypadku to będzie ponad 50 mln zł, które dodatkowo trafi na działania takie jak wsparcie mediów, organizacji pozarządowych, programy stypendialne, czy pomoc represjonowanym osobom z terenu Białorusi – powiedział.

Müller zaznaczył również, że stanowisko polskiego rządu jest takie, że na Białorusi należy powtórzyć proces wyborczy „ponieważ ten proces wyborczy, który odbył się w ostatnim czasie nie był procesem, który gwarantował realizację demokratycznego mandatu , demokratycznych procedur dla społeczeństwa Białorusi”. – W związku z tym polski rząd uważa, że procedura wyborcza na Białorusi powinna zostać powtórzona, a Białorusini, tak jak obywatele wszystkich innych demokratycznych krajów, powinni mieć możliwość wyboru swojego prezydenta w procedurze, która będzie jasna i w której będą brali udział również obserwatorzy międzynarodowi, którzy będą te sytuację weryfikować pod kątem realizacji tych demokratycznych procedur – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej