RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bp Guzdek: Polacy powstrzymali narzucaną ogniem i mieczem bolszewicką rewolucję

Polacy w 1920 roku powstrzymali narzucaną ogniem i mieczem bolszewicką rewolucję, która miała z korzeniami wyrwać drzewo europejskiej cywilizacji, zbudowanej na fundamencie chrześcijańskich wartości – podkreślił w sobotę podczas mszy św. za ojczyznę biskup polowy Wojska Polskiego gen. Józef Guzdek.

„Wszystko zaczęło się 100 lat temu”. Polacy wspominają bohaterów

„To wszystko zaczęło się 100 lat temu” – to hasło, które można usłyszeć w spocie nawiązującym do Bitwy Warszawskiej. Przedstawia on rodzinę...

zobacz więcej

W uroczystej liturgii celebrowanej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych – cywilnych i wojskowych m.in.: prezydent Andrzej Duda, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i generalicja, korpus dyplomatyczny, ministrowie m.in.: Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.

W świątyni byli także wojskowi kapelani innych obrządków – biskup polowy ordynariatu prawosławnego abp Jerzy Pańkowski i biskup polowy ordynariatu ewangelicko-augsburskiego bp płk Mirosław Wola.

Na początku liturgii Andrzej Duda przekazał do katedry polowej proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W homilii bp Guzdek powiedział, że 15 sierpnia to dla Polaków dzień pamięci i wdzięczności. – Obchodzimy dziś podwójną uroczystość: religijną - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i patriotyczną - setną rocznicę cudu nad Wisłą. Jest to zarazem święto Wojska Polskiego. Podkreślił, że Maryja „wpisała się w sposób niezwykły w dzieje polskiego narodu”. – Była źródłem nadziei, która pozwoliła przetrwać w najtrudniejszych chwilach zaborów i wojen, prześladowań, zesłań i przymusowej emigracji. Hetmanka Żołnierza Polskiego była także z nami, kiedy odnosiliśmy największe zwycięstwa – powiedział bp Guzdek.

Zwrócił uwagę, że w pierwszych dniach sierpnia 1920 roku, kiedy bolszewicy zbliżali się do Warszawy, „Polacy szturmowali niebo”. – Przed jej świętym obrazem na Jasnej Górze, w Warszawie i w wielu świątyniach nasi rodacy modlili się w intencji ocalenia ojczyzny. I zostali wysłuchani – zaznaczył hierarcha.

Podziękowania dla Węgrów za pomoc w Bitwie Warszawskiej [WIDEO]

Wysocy rangą przedstawiciele polskich ministerstw oraz instytucji państwowych w specjalnie przygotowanym spocie złożyli podziękowania Węgrom za...

zobacz więcej

Biskup polowy Wojska Polskiego podkreślił, że „Bitwa Warszawska nie miała jedynie charakteru militarnego”. – Polacy w 1920 roku powstrzymali narzucaną ogniem i mieczem bolszewicką rewolucję, która miała z korzeniami wyrwać drzewo europejskiej cywilizacji, zbudowanej na fundamencie chrześcijańskich wartości – powiedział bp Guzdek.

Zwrócił uwagę, że Polacy doskonale zdawali sobie sprawę z wielkiego zagrożenia, jakim był dla narodu komunizm, dlatego „licznie zgłaszali się, jako ochotnicy do Wojska Polskiego"<.

– I nie mylili się! W niezbyt odległej przyszłości, w bolszewickiej Rosji zburzono większość prawosławnych cerkwi, wymordowano lub zesłano na Sybir wielu duchownych i świeckich. To samo miało spotkać Polaków: walka z Bogiem i religią, terror i krwawe prześladowania Kościoła oraz deportacje na Sybir. Jednak 15 sierpnia 1920 roku Armia Czerwona została pokonana – podkreślił bp Guzdek.

Zwrócił uwagę, że po zakończeniu II wojny światowej, „ówczesna władza czyniła wszystko, aby wymazać z pamięci bohaterstwo obrońców ojczyzny i daninę krwi złożonej na ołtarzu wolności”.

Biskup polowy Wojska Polskiego zaznaczył, że współczesne pokolenia Polaków są dłużnikami tych, którzy w 1920 roku oddali swoje życia broniąc kraju. – Wspominając Marszałka Józefa Piłsudskiego, wielu wybitnych dowódców, walecznych żołnierzy i ochotników, przybywamy do katedry polowej Wojska Polskiego, aby wyśpiewać dziękczynne „Te Deum” za to wielkie zwycięstwo – oświadczył bp Guzdek.

Szef MON-u upamiętnił ks. Ignacego Skorupkę

W stulecie Bitwy Warszawskiej, w Ossowie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak złożył wieniec pod krzyżem upamiętniającym księdza Ignacego...

zobacz więcej

Nawiązał także do przekazanego przez Andrzeja Dudę – do katedry polowej, proporca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. – Będzie on przypominał, że wolność jest dana, ale jeszcze bardziej zadana – podkreślił hierarcha.

Zwrócił uwagę, że nadal trzeba strzec niepodległości ojczyzny przed „zakusami wroga”. – Potrzebna jest troska o rozwój i wyposażenie polskiej armii oraz sojusze gwarantujące bezpieczeństwo naszych granic. Nade wszystko jednak należy tak kształtować ducha polskiego narodu, aby w sytuacji zagrożenia nie wahał się bronić wolności naszej ojczyzny, nawet za cenę przelanej krwi i ofiarowanego życia – podkreślił bp Guzdek.

– Bądźmy zawsze gotowi do obrony ojczyzny a także fundamentalnych wartości, za które nasi przodkowie przelewali krew i oddawali swoje życie – zaapelował ordynariusz wojskowy.

Wspomniał, że w ołtarzu głównym, obok figury Matki Bożej, Hetmanki Żołnierza Polskiego, zostały umieszczone: buława hetmańska i róża, wykonane z bursztynu i metalu. – Te dary wdzięczności są spontaniczną inicjatywą wiernych. Gestem, który będzie przypominał wielkie zwycięstwo polskiego oręża w Bitwie Warszawskiej oraz podkreślał rolę Maryi w dziejach naszego narodu – powiedział ordynariusz wojskowy.

Proporzec prezydenta RP używany jest podczas najważniejszych uroczystości wojskowych z udziałem Zwierzchnika Sił Zbrojnych, m.in. podczas nominacji generalskich i obchodów narodowych świąt. Proporcem Prezydenta RP okryte były prezydenckie trumny podczas pogrzebów prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego.

15 sierpnia – rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia.

źródło:
Zobacz więcej