RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent o żołnierzach Bitwy Warszawskiej: Oni wiedzieli, co znaczy urodzić się w niewoli

Prezydent Andrzej Duda podczas apelu pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (fot. PAP/Paweł Supernak)

Oni wiedzieli, co znaczy urodzić się w niewoli, kiedy nie ma twojego kraju, dlatego wtedy na wezwanie Wincentego Witosa udało się zebrać milionową armię. To są groby zwycięzców – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas apelu pamięci przed Pomnikiem Poległych w 1920 r. na cmentarzu Powązkowskim.

„Świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce w całej Europie”

Świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce nie tylko w Warszawie, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Nad Wisłą wygrała...

zobacz więcej

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że uroczystości odbywają pod Pomnikiem Orląt Polskich, przy grobach żołnierzy, którzy polegli broniąc Warszawy i Rzeczpospolitej, którzy polegli, bijąc bolszewików w wielkiej Bitwie Warszawskiej tamtego 1920 r.

– Polegli za wolną Polskę, za Ojczyznę, polegli, broniąc tego, co było dla nich ważne, o czym marzyli i o co wcześniej często walczyli, bo przecież Polska powróciła na mapę Europy i świata zaledwie dwa lata wcześniej, po 123, a częściowo 146, latach niebytu zaborów, niewoli – przypomniał.

– Oni wiedzieli, co to znaczy urodzić się w niewoli, kiedy nie ma twojego kraju, dlatego wtedy, również na wezwanie Wincentego Witosa udało się zebrać milionową armię. Szczególną, bo armię ludzi, którzy w większości przypadków trzymali wcześniej w rękach broń, którzy mieli doświadczenie bojowe, bo właśnie walczyli w I wojnie światowej, bardzo często wcieleni do armii zaborczych, ale byli to też często żołnierze polskich legionów – powiedział prezydent.

– Potem wszyscy razem jako Wojsko Polskie stanęli, broniąc Ojczyzny przed bolszewicką nawałą i obronili ją. To są groby zwycięzców – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej