RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Somalia umiera z głodu i pragnienia

– Grecja dostaje ogromne pieniądze, bo jej mieszkańcy żyli ponad stan, a ludzie w Afryce, którzy znaleźli się na granicy śmierci głodowej, nigdy nic nie mieli, nie mają i niestety w większości nie będą mieli. Dlatego trzeba im pomóc – apelowała w TVP Info Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

Przed dwoma dniami ONZ ogłosiła stan klęski głodu w południowej Somalii. Według danych organizacji aż 3,7 miliona ludzi z tego terenu jest w kryzysowej sytuacji. Ponadto największe od 50 lat susze zagroziły 10 milionom osób. – Ten nieszczęsny kraj od lat jest doświadczany. Kolejne susze, konflikty, podwyżka cen i kryzys doprowadziły do tego co tam teraz się dzieje. Jeżeli czegoś dzisiaj szybko nie zrobimy, to będzie tragedia. Na razie trzeba szybko dać im jedzenie i picie, aby ich ratować. Ale musimy się skupić na takiej pomocy, która pozwoli im dojść do samowystarczalności – mówiła Janina Ochojska w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info.

Pomoc dla zagrożonych regionów Afryki miałaby polegać na budowaniu tam studni i dostarczaniu narzędzi rolniczych, dzięki którym ludzie ci mogliby sami produkować żywność. Ten system sprawdził się w Sudanie, gdzie 200 wiosek zostało tak doposażonych przez PAH.

Zarówno Ochojska jak i ks. dr Marcin Brzeziński – zastępca dyrektora Caritas Polska podkreślali, że wszystkie zbiórki pieniędzy i darów dla Somalii muszą się odbywać poza strukturami państwowymi. W innym wypadku zostaną zmarnowane. Ks. Brzeziński powiedział także, że Polacy coraz częściej wykazują się chęcią pomocy. Przy okazji ma nadzieję, że wstrząsające zdjęcia z Somalii poruszą serca naszych rodaków. – Kiedy widzimy obraz konkretnego dziecka, to nie wierzę, aby człowiek mógł potem zasiąść do suto zastawionego stołu bez poczucia winy. Ważne jest jednak to co ci ludzie będą dalej robić. Czy spróbują zapomnieć, czy też może włączyć w jakieś działania. Poprzez wzbudzenie sumienia budujemy aktywność ludzką – wyjaśniał ks. Brzeziński.

Pieniądze na pomoc dla Somalii można wpłacać na konta podane na stronach www.caritas.pl oraz www.pah.org.pl.

Zobacz więcej