RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protesty na Białorusi. Większość ministrów spraw zagranicznych UE chce sankcji

Polska popiera te działania wobec tych, którzy dopuszczali się fałszowania wyborów albo nieuzasadnionego użycia siły – oświadczył szef polskiej dyplomacji (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Na posiedzeniu FAC większość ministrów spraw zagranicznych UE skłaniała się wprowadzenia indywidualnych sankcji wobec tych, którzy na Białorusi dopuszczali się fałszowania wyborów albo nieuzasadnionego użycia siły. Polska popiera te działania – oświadczył szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Znęcanie psychiczne, tortury, katowanie. Wstrząsająca relacja Polaków zatrzymanych na Białorusi

– Cały czas byliśmy skuci. Ktokolwiek się poruszył, prosił o wodę czy wyjście do toalety, był bity pałkami – mówi o pobycie w areszcie Kacper...

zobacz więcej

Szef MSZ wziął udział w piątek w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC), które odbywało się w formule wideokonferencji. W przerwie odbył się briefing prasowy ministra.

– Unia Europejska musi wypracować ofertę współpracy dla Białorusi – było to moje stanowisko na posiedzeniu (Rady ds. zagranicznych – PAP). Oczywiście nie możemy przejść do porządku nad faktem ewidentnego fałszowania wyborów i użycia siły. Dlatego większość ministrów (spraw zagranicznych UE) skłaniała się wprowadzenia restrykcji – indywidualnych sankcji. Polska popiera te działania wobec tych, którzy dopuszczali się fałszowania wyborów albo nieuzasadnionego użycia siły – oświadczył szef polskiej dyplomacji na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak dodał, prawdopodobnie Unia europejska będzie pracować nad lista osób, które miałyby być objęte tymi restrykcjami.

Czaputowicz podkreślił, że Polska stoi na stanowisku, że restrykcje wobec funkcjonariuszy państwowych nie mogą przynosić szkody społeczeństwu białoruskiemu. – Powinien towarzyszyć tym działaniom pakiet pozytywnych propozycji – podkreślił Czaputowicz.

źródło:

Zobacz więcej