RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hiszpania: Ponad 200 imigrantów objętych kwarantanną uciekło z ośrodków [WIDEO]

Imigranci byli z Afryki Północnej (fot. twitter/vox_es)

Ponad 200 osób, które po nielegalnym przybyciu wodą do Hiszpanii z Afryki Północnej zostało objętych kwarantanną, uciekło w sierpniu z ośrodków dla imigrantów. Wszyscy migranci zobowiązani są odbyć 14-dniową izolację.

Prawie 300 przypadków koronawirusa u producenta kanapek dla Marks & Spencer

299 przypadków koronawirusa wykryto w zakładzie w Northampton w środkowej Anglii, w którym robione są kanapki dla sieci Marks & Spencer. Ich liczba...

zobacz więcej

Z szacunków władz wspólnoty autonomicznej Murcji, na które w piątek powołuje się dziennik „ABC”, wynika, że spośród około 180 imigrantów, głównie Algierczyków, którzy po potwierdzeniu infekcji koronawirusem zbiegło w sierpniu z miejsc odbywania kwarantanny, policji udało się odnaleźć już prawie 120.

Liczące kilkadziesiąt osób grupy innych nielegalnych imigrantów zbiegły w ostatnich dniach także z ośrodków w Andaluzji i na Wyspach Kanaryjskich, w których mieli odbywać izolację społeczną po zachorowaniu na Covid-19.

Według dziennika „ABC” rządy regionów Murcji, Andaluzji oraz Wysp Kanaryjskich, gdzie dociera najwięcej nielegalnych imigrantów, złożyły już protesty do rządu Hiszpanii, zarzucając mu, że ten bezprawnie zobowiązuje władze wspólnot autonomicznych do obejmowania kwarantanną imigrantów.

Wielka Brytania: wraca kwarantanna dla kolejnego kraju i restrykcje w kilku miastach

Brytyjski rząd przywrócił wieczorem obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających z Luksemburga oraz – w kilku miastach na północy Anglii –...

zobacz więcej

„To zadanie należy tymczasem tylko i wyłącznie do kompetencji rządu Hiszpanii (...). Niestety, ministerstwo zdrowia nie wie nawet gdzie oraz ilu imigrantów powinno odbywać kwarantannę” – napisał „ABC”.

Od kilku tygodni w Hiszpanii przybywa manifestacji lokalnych społeczności przeciwko obcokrajowcom, którzy są ich zdaniem potencjalnymi nosicielami koronawirusa.

Jeden z największych protestów odbył się na początku sierpnia w Tunte, na Gran Canarii, na Wyspach Kanaryjskich. Kilkuset mieszkańców postawiło barykady na drodze prowadzącej do budynku byłej szkoły, w której kwarantannę miało odbyć 80 Afrykańczyków. Drogę udało się dopiero udrożnić po wysłaniu na miejsce wiecu oddziałów policji, które siłą usunęły manifestantów.

źródło:
Zobacz więcej