RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Etna znów się uaktywnia. „Ciemny pióropusz” unosi się nad kraterem

Sycylijski wulkan Etna uaktywnił się w piątek i zaczął emitować popiół wulkaniczny (fot. GettyImages/Roberto Schillaci/zdjęcie ilustracyjne)
Sycylijski wulkan Etna uaktywnił się w piątek i zaczął emitować popiół wulkaniczny (fot. GettyImages/Roberto Schillaci/zdjęcie ilustracyjne)

Znaczący wzrost aktywności jednego z włoskich wulkanów. Z krateru południowo-wschodniego stratowulkanu Etna na Sycylii wydobywa się popiół wulkaniczny i wysoka kolumna szarego dymu. Obserwatorium Etny Narodowego Instytutu Geofizycznego i Wulkanologicznego (INGV-OE) informuje o opadnięciu materiału piroklastycznego na brzegach stożka Nowego Południowo-Wschodniego krateru. Ta aktywność wybuchowa charakteryzuje się ciągłością i zmiennością intensywności oraz łączy się niewielkimi emisjami pyłu.

Wysoki słup dymu nad Stromboli. To już kolejny wybuch wulkanu w te wakacje

Kolejny wybuch wulkanu Stromboli na włoskiej wyspie o tej samej nazwie. Do erupcji doszło w środę po południu. Lawa spływała po skałach w stronę...

zobacz więcej

INGV-OE podaje, że „ciemny pióropusz rozproszył się pod wpływem wiatru w kierunku południowo-wschodnim z lekkim opadnięciem popiołu na terenie miejscowości Pedara, Trecastagni i Viagrande”.

Jak podaje Rai News, lokalizacja źródła wstrząsu ogranicza się do obszaru Nowego Krateru Południowo-Wschodniego na wysokości 2900-3000 m n.p.m. Na podstawie obserwacji parametrów związanych z odkształceniami gruntu nie stwierdzono żadnych znaczących zmian.

Aktywność erupcyjna nie wpływa obecnie na pracę lotniska w Katanii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej