RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk ostro: Opozycja, która złej władzy podwyższa wynagrodzenie, nie ma racji bytu

Donald Tusk skrytykował opozycję za poparcie projektu (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

„Opozycja, która złej władzy podwyższa wynagrodzenie, i to w czasie kryzysu, nie ma racji bytu. Po prostu. Ogarnijcie się, proszę” – napisał na Twitterze były premier Donald Tusk. Sprawa odnosi się do projektu ustawy dotyczącego podwyżki wynagrodzeń m.in. dla prezydenta, premiera, parlamentarzystów, wojewodów i samorządowców.

„Gdy trzeba było zrobić porządek w świątyni, Jezus wziął bicz”. Ksiądz komentuje słowa Tuska

– Kiedy trzeba było zrobić porządek w świątyni, Jezus nie pozwalał wieszać w niej jakichś flag, tylko wziął bicz i powywalał różnych handlarzy –...

zobacz więcej

Zdaniem Tuska, podwyższenie wynagrodzeń jest złym pomysłem. Polityk skrytykował opozycję za poparcie projektu.

Posłowie przeprowadzili w piątek dwa czytania noweli ws. wynagrodzeń, który zakłada powiązanie wysokości wynagrodzenia najważniejszych osób w państwie nie – jak dotychczas – z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej, ale z wynagrodzeniami sędziów Sądu Najwyższego.

Propozycja zakłada, że prezydent będzie zarabiał ponad dwa razy więcej niż teraz, czyli około 26 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Pensja premiera wzrośnie z poziomu 11 do około 22 tysięcy złotych. Wynagrodzenia posłów zwiększą się o 4,5 tysiąca złotych i wyniosą ponad 12,5 tysiąca złotych brutto. Nowelizacja ustawy wprowadza też wynagrodzenie dla pierwszej damy, która ma zarabiać blisko 18 tysięcy złotych brutto. Do tej pory żona prezydenta nie otrzymywała wynagrodzenia z tytułu sprawowania funkcji pierwszej damy.

Projekt ustawy przewiduje również podwyżki subwencji dla partii politycznych. Ich wysokość będzie uzależniona od wzrostu wynagrodzeń, które partie polityczne wypłacają pracownikom i usługodawcom.
Zobacz więcej