RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest porozumienie pomiędzy KE z firmą ws. zakupu szczepionek przeciwko COVID-19

Wstępna umowa zakłada zakup 300 mln dawek (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Wstępna umowa zakłada zakup 300 mln dawek (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Wstępna umowa zakłada zakup 300 mln dawek.

Jest porozumienie pomiędzy KE z firmą ws. zakupu szczepionek przeciwko COVID-19

Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Wstępna...

zobacz więcej

KE podała, że po udowodnieniu, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, uzgodniono zakup 300 mln dawek od firmy AstraZeneca, z opcją zakupu dodatkowych 100 mln w imieniu państwa członkowskiego UE.

AstraZeneca to jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie, która wytwarza leki na najpoważniejsze choroby stanowiące wyzwanie dla współczesnej medycyny.

– Intensywne negocjacje Komisji Europejskiej nadal przynoszą rezultaty. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym kamieniem węgielnym we wdrażaniu strategii Komisji Europejskiej w sprawie szczepionek. Ta strategia umożliwi nam dostarczanie przyszłych szczepionek Europejczykom, a także naszym partnerom w innych częściach świata – poinformowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zatwierdzone porozumienie będzie finansowane z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, który dysponuje środkami przeznaczonymi na stworzenie potencjalnych szczepionek produkowanych przez różne firmy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej