RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miłość, złoto i Nigeryjczyk. Fałszywy amant omamił Polkę

Ziścił się zły scenariusz (fot. policja)

Ponad 120 tys. zł przelała 58-letnia mieszkanka Lublina mężczyźnie poznanemu na portalu randkowym. Miał być biznesmenem i potrzebować pieniędzy na transport 3,5 tony złota przez granicę. Policja zatrzymała trzech Nigeryjczyków podejrzanych o to oszustwo.

Śmierć młodego księdza w górach. Ten film powstał chwilę przed tragedią

Po tragicznej śmierci młodego księdza w Tatrach, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży opublikowało nagranie. Widać na nim ks. Jaromira Buczaka,...

zobacz więcej

„Działania policjantów z komendy wojewódzkiej w Lublinie zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości doprowadziły do odzyskania niemal całej gotówki, jak też zatrzymania trzech mężczyzn biorących udział w oszustwie. To obywatele Nigerii wieku 26, 27 i 31 lat” – poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie na stronie internetowej.

Lublinianka, która padła ofiarą oszustwa, zgłosiła się na policję w lipcu. Jak ustalili policjanci, od kilku miesięcy prowadziła w języku angielskim rozmowy z mężczyzną poznanym na portalu randkowym, podającym się za amerykańskiego inwestora.

Mężczyzna twierdził, że ma 3,5 tony złota, ale brakuje mu pieniędzy na jego transport samolotem. „Kobieta ufała mu na tyle, że gdy ten poprosił nagle o pożyczkę, nie wahała się przelać mu znacznej kwoty” – napisano w komunikacie.

Według dotychczasowych ustaleń kobieta dokonywała kolejnych wpłat, gdy mężczyzna prosił o pomoc twierdząc, że napotkał jakąś trudność, np. że został zatrzymany na lotnisku i tam musi opłacić cło za złoto. Łącznie przelała ponad 120 tys. zł. Po prośbach o następne pożyczki nabrała podejrzeń i zgłosiła sprawę na policję.

Policjanci zatrzymali trzech obywateli Nigerii, którzy według ustaleń śledztwa organizowali przyjmowanie i transferowanie pieniędzy z oszustwa. Zatrzymania odbyły się w Lublinie, Warszawie, a także na granicy polsko-niemieckiej, gdy 27-latek uciekał do Niemiec.

„Gej przeciwko światu”: Polska nie jest represyjna

Jestem gejem, osobą homoseksualną i krytykuję działania progresywnej lewicy. To, że uważam, iż związki partnerskie są dobrym pomysłem, nie oznacza,...

zobacz więcej

Jeden z Nigeryjczyków werbował osoby do udziału w przestępstwie. W Warszawie; policja zatrzymała także 46-letnią obywatelkę Wietnamu, która według ustaleń śledztwa pełniła rolę tzw. słupa – na jej konto trafiały pieniądze, które następnie przelewała do Afryki.

Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli komputery, telefony, dyski przenośne oraz dokumentację bankową. W wyniku sprawnej akcji udało odzyskać większość utraconych pieniędzy.

Dwaj obywatele Nigerii zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Trzeci z nich – 26-latek – i Wietnamka zostali objęci dozorem policji. Wszystkim grozi do ośmiu lat więzienia. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Lublin-Południe w Lublinie.

Policjanci ostrzegają przed podawaniem swoich danych obcym osobom poznanym w internecie, zalecają zachowanie ograniczonego zaufania w przypadku takich kontaktów, a co najważniejsze, przestrzegają przed wpłacaniem pieniędzy na konta obcych lub niedawno poznanych osób.

źródło:
Zobacz więcej