RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podziękowania i apel Swiatłany Cichanouskiej. Jest nowe nagranie

Swiatłana Cichanouska nagrała wideo, w którym dziękuje za pokojowe protesty i strajki w sprawie Białorusi. Wyraża w nim też wdzięczność milicjantom i żołnierzom, którzy odmówili wykonywania rozkazów. Główna rywalka Alaksandra Łukaszenki w białoruskich wyborach prezydenckich apeluje do merów miast, aby to oni w sobotę i niedzielę organizowali pokojowe akcje. Zachęca też, aby nie ustawać w staraniach, ponieważ głos Białorusinów musi zostać usłyszany. Swiatłana Cichanouska przebywa obecnie na Litwie.

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii apelują do władz Białorusi o deeskalację napięć

O deeskalację napięć, zaprzestanie używania siły przeciwko obywatelom w trybie natychmiastowym, uwolnienie zatrzymanych uczestników protestów...

zobacz więcej

Białoruska liderka opozycji przebywająca na wygnaniu wezwała włodarzy miast, aby działali jako „organizatorzy pokojowych zgromadzeń” w najbliższy weekend. Wyjawiła też, że cierpiała, oglądając przemoc na ulicach białoruskich miast. Wezwała władze do dialogu. Wyraziła też swoją wdzięczność tym, którzy uczestniczą w protestach oraz ją wspierają.

– Chcę podziękować tym ludziom, którzy byli obok mnie: mojemu zespołowi, zespołom głównych biur (polityków – red.) Waleryja Cepkały i Viktora Babariko. Chcę powiedzieć „dziękuję” każdej osobie, która głosowała – na mnie, za zmianami w naszym kraju. Zwolennicy zmian – my jesteśmy większością! Istnieje na to dokumentacyjna dowodowa – protokoły lokalu wyborczego. Tam, gdzie komisje policzyły głosy uczciwie, moje poparcie osiągnęło od 60 do 70 proc. głosów. A w Novaya Borovaya (na przedmieściach Mińska) – 90 proc. – zauważyła główna rywalka Alaksandra Łukaszenki.

Jak powiedziała, „Białorusini nie chcą już dłużej żyć pod obecną władzą. Większość ludzi nie wierzy w jego (Alaksandra Łukaszenki – red.) zwycięstwo”. – Zawsze mówiliśmy, że to jest konieczne, aby bronić naszego wyboru tylko przez legalne, pokojowe środki, ale władze zmieniły pokojowe obywatelskie protesty w krwawą masakrę – podkreśliła Swiatłana Cichanouska.

Oceniła, że „sytuacja jest krytyczna”. – Patrzę z bólem na to, co się dzieje w naszym kraju w ostatnich dniach. Dla mnie, jak i – jestem tego pewna – dla każdego z nas, dla adwokatów zmian, ludzkie życie jest najcenniejszą rzeczą. Musimy zakończyć przemoc na ulicach białoruskich miast. Ponaglam władze do zaprzestania tego i rozpoczęcia dialogu – zaapelowała białoruska liderka opozycji.

Szczerski: będą kolejne rozmowy prezydenta Dudy w sprawie Białorusi

Kolejne rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie Białorusi będą miały miejsce w najbliższych dniach, w tym w piątek – przekazał w czwartek na...

zobacz więcej

– Proszę wszystkich merów miast, aby 15 i 16 sierpnia działali jako organizatorzy pokojowych zgromadzeń w każdym mieście. Widzieliśmy nowe pokojowe akcje na ulicach naszych miast w ostatnich dniach – powiedziała Cichanouska.

Jak dodała, „łańcuchy jedności utworzone przez kobiety z kwiatami nie były absolutnie wojownicze”. – One pokazują całemu światu, że my, Białorusini, jesteśmy otwartymi, szczerymi ludźmi i jesteśmy przeciwko przemocy – przekazała w wystąpieniu.

– Dziękuję funkcjonariuszom (sił specjalnych), którzy odmówili realizacji zbrodniczych rozkazów przeciwko ich własnym obywatelom. Chcę podziękować tym, którzy nie bali się już więcej i udali się na strajk – wyraziła Swiatłana Cichanouska.

Złożyła też podziękowania pracownikom niektórych firm, m.in. BMZ (Białoruskie Zakłady Metalurgiczne), MAZ (Mińska Fabryka Samochodowa) oraz innym zespołom, które dołączyły do strajku.

– Brońmy naszego wyboru razem. (…) Proszę, nie stój obok. Nasze głosy muszą zostać usłyszane – zachęcała Białorusinów Cichanouska.

źródło:
Zobacz więcej