RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykańskie dzieci i młodzież jedzą jeszcze więcej fast foodów

Analiza danych zebranych w latach 2015-2018 wykazała, że młodzi Amerykanie w wieku od 2 do 19 lat spożywali przeciętnie około 14 proc. swoich dziennych kalorii z fast foodów (fot. Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Ponad jedna trzecia dzieci w Stanach Zjednoczonych codziennie spożywa niezdrową żywność typu fast food – wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Późne kolacje szkodzą kobiecemu sercu

Kobiety, które mają tendencję do wieczornego objadania się, są bardziej narażone na choroby serca – poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia...

zobacz więcej

Cheryl Fryar z National Center for Health Statistics w CDC i jej współpracownicy obserwują spożycie fast food przez młodych mieszkańców USA od 2003 r. Naukowcy wykorzystali dane zebrane w ramach dużego krajowego badania, podczas którego co roku przeprowadzano wywiady i ocenę stanu zdrowia reprezentatywnej grupy ok. 5 tys. osób.

Ochotnicy opisywali nawyki żywieniowe – swoje lub swoich małych dzieci. Jako fast food klasyfikowane były przekąski i posiłki z typowych restauracji fast food i pizza.

Analiza danych z lat 2015-18 wykazała, że ludzie w wieku 2-19 lat zjadali średnio około 14 proc. swoich dziennych kalorii z fast foodów. Około 11 proc. młodych ludzi otrzymywało mniej niż 25 proc. dziennych kalorii z takich posiłków, podczas gdy jedno na dziewięcioro dzieci uzyskiwało w ten sposób ponad 45 proc. swoich dziennych kalorii.

W porównaniu z poprzednimi latami widoczny jest wzrost spożycia fast foodów. Dane z lat 2009-10 sugerują, że dzieci przyjmowały wtedy mniej niż 11 proc. kalorii z fast foodów.

Zjawisko to może mieć trwały wpływ na zdrowie. Wcześniejsze badania sugerują, że dzieci, które jedzą więcej tzw. junk food, mają w swojej diecie więcej tłuszczu i cukru oraz częściej piją kaloryczne słodkie napoje. Jest również bardziej prawdopodobne tycie, co zwiększa ryzyko otyłości w wieku dorosłym.

źródło:
Zobacz więcej