RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce w całej Europie”

We wpisie opublikowanym na swoim profilu na Facebooku premier zwrócił uwagę, że „istnieją w historii punkty węzłowe, które definiują dalszy bieg dziejów” (fot. PAP/Piotr Nowak)

Świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce nie tylko w Warszawie, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Nad Wisłą wygrała bowiem Polska, ale tamto zwycięstwo w ogromnej mierze dotyczyło wolności narodów Europy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Gliński: Bitwa Warszawska była wydarzeniem o olbrzymiej wadze nie tylko dla Polski

PKP Intercity zaprezentowało na stacji Warszawa Wschodnia dwie lokomotywy z okolicznościową grafiką z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej...

zobacz więcej

We wpisie opublikowanym na swoim profilu na Facebooku premier zwrócił uwagę, że „istnieją w historii punkty węzłowe, które definiują dalszy bieg dziejów”. „Takim punktem była z pewnością Bitwa Warszawska, która zasługuje na to, by była wymieniana na równi z desantem aliantów w Normandii w 1944 r., jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie” – zaznaczył.

Dodał, że „świętowanie rocznicy Bitwy Warszawskiej powinno mieć miejsce nie tylko w Warszawie, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie”. „Nad Wisłą wygrała bowiem Polska, ale tamto zwycięstwo w ogromnej mierze dotyczyło wolności narodów Europy – wolności od totalitarnego mroku komunizmu” – napisał Morawiecki.

Premier zaprosił internautów do przeczytania i udostępniania artykułu, który napisał dla portalu Wszystko Co Najważniejsze w ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu”. To cykl publikacji naukowców, historyków i polityków w największych dziennikach i tygodnikach świata a także na portalach internetowych.

Bitwa Warszawska. Specjalny serwis i premiery filmów

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej przygotowano interaktywny serwis www.bitwa1920.gov.pl. Powstał on przy współpracy Biura Programu...

zobacz więcej

Artykuły dotyczą ważnych wydarzeń takich jak np. 100. urodziny Jana Pawła II, 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, 15-lecie wejścia Polski do Unii i 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, hitlerowskiego obozu Auschwitz.

Artykuły ukażą się m.in. w Niemczech, Włoszech, Francji, Czechach, Chorwacji, Serbii, na Litwie, Łotwie, Malcie, w Grecji, ale nawet Algierii i Indonezji; to w tych krajach ukazują się w teraz pochodzące z Polski teksty, pokazujące skalę i wpływ Bitwy Warszawskiej 1920 na dzieje Europy.

Przedsięwzięcie „Opowiadamy Polskę światu – w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej” zostało przygotowywane przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

źródło:

Zobacz więcej