RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nieoficjalnie: premier przedstawi w Sejmie projekt „Solidarni z Białorusią”

Mateusz Morawiecki ma wygłosić ważne przemówienie (fot. PAP/EPA/STRINGER)

O godz. 10 podczas piątkowego posiedzenia Sejmu premier Mateusz Morawiecki przedstawi rządowy projekt „Solidarni z Białorusią”, którego celem jest pomoc dla represjonowanych na Białorusi – nieoficjalnie podają źródła rządowe.

Szczerski: będą kolejne rozmowy prezydenta Dudy w sprawie Białorusi

Kolejne rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie Białorusi będą miały miejsce w najbliższych dniach, w tym w piątek – przekazał w czwartek na...

zobacz więcej

Według harmonogramu, posiedzenie Sejmu rozpocznie się o godz. 10 od pierwszego czytania projektu dotyczącego wsparcia polskich opozycjonistów antykomunistycznych. Przed tym projektem premier przedstawi jednak rządowy projekt wsparcia „Solidarni z Białorusią”.

O samym projekcie informował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Ma on dotyczyć wsparcia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz pomocy dla represjonowanych w tym kraju, w tym relegowanych z uczelni wyższych.

Protesty na Białorusi trwają od niedzieli, kiedy to ogłoszone zostały pierwsze wyniki exit poll wyborów prezydenckich. Oficjalne wyniki potwierdziły zwycięstwo rządzącego krajem od 1994 r. prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który zdobył 80,23 proc. głosów. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc.

Przedstawiciele wielu państw, w tym UE i administracja amerykańska, zwracają uwagę, że wybory nie były przeprowadzone zgodnie z demokratycznymi standardami międzynarodowymi. Protesty Białorusinów w Mińsku i całym kraju są brutalnie pacyfikowane przez służby. W nocy z czwartku na piątek białoruskie władze zaczęły zwalniać zatrzymanych podczas protestów.

źródło:
Zobacz więcej