RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Babisz i Morawiecki o sytuacji na Białorusi. Premier Czech chce powtórzenia wyborów

Politycy zaapelowali o powtórzenie wyborów prezydenckich na Białorusi (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Premier Czech Andrej Babisz poinformował na Twitterze, że rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Politycy opowiedzieli m.in. się za pilną wideokonferencją Rady Europejskiej ws. sytuacji na Białorusi.

Bili i znęcali się psychicznie. Relacja Polaka zwolnionego z białoruskiego aresztu

Przepełnione cele w aresztach, brak jedzenia i bicie zatrzymanych. Tak opisują pobyt w aresztach i na posterunkach milicji Białorusini. Podczas...

zobacz więcej

Babisz napisał, że z Morawieckim postanowili, że zwrócą się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela o pilne przeprowadzenie wideokonferencji członków Rady w sprawie Białorusi.

„Nie można czekać. Białorusini potrzebują naszej szybkiej pomocy” – oświadczył Babisz. „Wybory muszą być powtórzone, muszą być przejrzyste i w obecności zagranicznych obserwatorów” – dodał czeski premier.

W piątek w Brukseli odbędzie się zorganizowane w trybie pilnym spotkanie szefów dyplomacji państw UE, poświęcone konfliktowi na Białorusi. Brutalnie tłumione przez oddziały specjalne milicji OMON protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów trwają tam od niedzieli. Zatrzymano blisko 7 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej