RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska jednym z liderów w negocjacjach, by pozyskać szczepionkę na koronawirusa

Dopytany o negocjacje z firmami farmaceutycznymi, Cieszyński zauważył, że prowadzone są one przez Unię Europejską (fot. Avishek Das/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Polska jest jednym z liderów w negocjacjach, aby pozyskać szczepionkę na koronawirusa; w istotny sposób wpływa na ich przebieg – powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Szczepionka na koronawirusa od gigantyczej korporacji? UE zakończyła wstępne rozmowy

Komisja Europejska zakończyła w czwartek wstępne rozmowy z firmą Johnson&Johnson w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko Covid-19. KE...

zobacz więcej

Jak mówił Cieszyński w Polskim Radiu 24, powinniśmy poczekać na szczepionkę na koronawirusa od znanego producenta, który ma doświadczenie w tworzeniu takich preparatów.

– Wiem, że ponad 200 zespołów na całym świecie prowadzi badania w kierunku takiej szczepionki; według wszelkiego prawdopodobieństwa szczepionka z rekomendacją ekspertów powinna być dostępna pod koniec tego roku – powiedział wiceminister.

Zwrócił również uwagę, że „kiedy ta szczepionka już będzie dostępna i będziemy wiedzieli, że jest bezpieczna, to ważne jest to, by Polska przy stole negocjacyjnym była krajem, do którego trafi ona w pierwszej kolejności”.

Dopytany o negocjacje z firmami farmaceutycznymi, Cieszyński wyjaśnił, że prowadzone są one przez Unię Europejską.

– W ramach tych negocjacji Polska jest jednym z liderów – podkreślił. – Nie mogę za bardzo mówić o szczegółach, ale udział polskiego przedstawiciela jest aktywny i z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że w istotny sposób wpłynął na ich przebieg i żeby pozyskać taką szczepionkę szybciej, ale też na bardziej atrakcyjnych warunkach – poinformował Cieszyński.

Pytany o szczepionkę, której rejestrację ogłosił w tym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin, wiceminister stwierdził, że nie ma „żadnych informacji, które pozwalałyby potwierdzić, że to produkt wysokiej wiarygodności”.

– Każdy jest w stanie ocenić we własnym zakresie, jak deklaracja Putina przekłada się na skłonność do skorzystania z tej szczepionki – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej