RAPORT

Pogarda

Ile zostało ci życia? Odpowiedź kryje się w źrenicach

Taka wiedza pomaga ustalić priorytetów terapii. (Kirill Kukhmar/TASS via Getty Images)
Taka wiedza pomaga ustalić priorytetów terapii. (Kirill Kukhmar/TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Z najnowszych badań japońskich naukowców wynika, że w przypadku osób z niewydolnością serca, na podstawie rozmiaru źrenic można ocenić, jak duże jest ryzyko śmierci.

Prawie milion Polaków ma jaskrę. Ponad połowa o tym nie wie

Na jaskrę, powodującą zanik nerwu wzrokowego i ślepnięcie, choruje około miliona Polaków. Ponad połowa z nich wciąż o tym nie wie i stopniowo traci...

zobacz więcej

Z raportu opublikowanego w czasopiśmie „ESC Heart Failure” dowiadujemy się, że prowadzący to badanie lekarze obserwowali grupę 870 pacjentów z niewydolnością serca, którą później podzielono na osoby z dużymi i małymi źrenicami. Ochotnicy byli dokładnie monitorowani przez dwa lata.

Do jakich wniosków doszli naukowcy? Osoby o małych źrenicach umierały dwa razy częściej na problemy sercowe niż ci, którzy mieli duże źrenice. Co więcej, prawdopodobieństwo, że te pierwsze trafią do szpitala wynosiło 50 proc., podczas gdy w przypadku tych drugich 28 proc.

Jak stwierdził jeden z autorów badania, japoński lekarz Kohei Nozaki, „obszar źrenic można ocenić szybko, łatwo i nieinwazyjnie”.

– Nasze badanie wskazuje, że ta metoda może być stosowana w codziennej praktyce klinicznej do przewidywania rokowań u pacjentów z niewydolnością serca, w tym także u tych z migotaniem przedsionków. Pacjenci z małą powierzchnią źrenic powinni być traktowani priorytetowo w rehabilitacji kardiologicznej – wskazał Nozaki.

Nozaki zastrzega jednak, że nie jest to miarodajna metoda w przypadku pacjentów z poważnymi chorobami oczu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej