RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Akt oskarżenia przeciwko europosłance Magdalenie Adamowicz

Magdalena Adamowicz (fot. arch.PAP/Marcin Gadomski)

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, w tym przeciwko europosłance PO Magdalenie Adamowicz i jej matce. Adamowicz nie może zasłonić się immunitetem.

Zwrot w sprawie wypadku b. premiera. „Będą zarzuty i wniosek o pozbawienie immunitetu”

Białostocka prokuratura okręgowa wystąpiła do Parlamentu Europejskiego o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej europosła...

zobacz więcej

Z informacji przekazanych przez Prokuraturę Krajową – śledztwo było prowadzone we współpracy z CBA – wynika, że Magdalena Adamowicz – żona zmarłego prezydenta Gdańska, europosłanka, w zeznaniach podatkowych za lata 2011-12 zataiła odpowiednio prawie 300 tys. zł i 100 tys. zł dochodów. Prokuratura zarzuca jej też nierozliczenie dochodów z wynajmu mieszkań, jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Według śledczych uszczuplenie podatku wyniosło prawie 120 tys. zł. Za czyny te grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności.

Oskarżenie obejmuje też Janinę A., matkę eurodeputowanej. Prokuratura zarzuciła jej składanie fałszywych zeznań w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym prezydenta Gdańska oraz w postępowaniu karnym.

Według śledczych kobieta podczas przesłuchania jako świadek złożyła fałszywe zeznania dotyczące posiadania przez dziadka europosłanki setek tysięcy złotych oszczędności, które zostały przekazane Pawłowi i Magdalenie Adamowicz jako darowizna. Prokuratura wskazała, że w rzeczywistości dziadek eurodeputowanej nie dysponował znacznym majątkiem.

Adamowicz oznajmiła na Twitterze, że chce, by podawano jej pełne nazwisko i nie zakrywano twarzy.

Europosłanka nie może zasłonić się immunitetem. Immunitet chroni przed wszczęciem postepowania.

Jak poinformowała prokuratura, wśród oskarżonych są też dwaj biznesmeni, którym zarzucono przestępstwa korupcyjne. Z ustaleń śledczych wynika, że dążyli do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gdańsku, który zakładał niekorzystne dla inwestora rozwiązania urbanistyczne.

Ważny polityk Platformy z zarzutami. Grozi mu więzienie

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze postawiła zarzuty marszałkowi województwa opolskiego Andrzejowi B., członkowi zarządu krajowego Platformy...

zobacz więcej

Według śledczych podczas przyspieszonej procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego prezydent Gdańska i członkowie jego rodziny kupili po zaniżonych cenach trzy mieszkania. „W stosunku do prezydenta Gdańska i członków jego rodziny inwestor zastosował znacznie niższe ceny przy nabyciu mieszkań w porównaniu do innych klientów nabywających lokale w ramach inwestycji w Gdańsku-Jelitkowie, z czego wynikała korzyść majątkowa w kwocie prawie 350 tys. zł” – przekazała prokuratura.

Śledczy wskazali przy tym, że ceny kupionych mieszkań były sprzeczne z polityką sprzedaży i założeniami cennikowymi oraz były nieuzasadnione przy bardzo dużym zainteresowaniu tymi nieruchomościami wśród klientów. Prokuratura podkreśliła, że nabywcy innych mieszkań zapłacili znacznie wyższe kwoty i mimo podobnych okoliczności zakupu, nie dostali tak znaczących upustów, jak prezydent Gdańska i jego rodzina.

W sprawie tej oskarżony został też pracownik samorządowy, któremu prokuratura zarzuca przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według śledczych mężczyzna ten działał na rzecz spółki reprezentowanej przez współoskarżonych biznesmenów.

Działanie urzędnika wiązało się z zaniechaniem dochodzenia kary za m.in. opóźnienia w przekazaniu miastu Gdańsk czterdziestu siedmiu lokali mieszkalnych.

Jak podkreśliła prokuratura, władze Gdańska nie podjęły żadnych działań w celu uzyskania należnych kar umownych. Chodzi o kwoty 1,3 mln zł za niewydanie lokali mieszkalnych w uzgodnionym terminie oraz o 10 mln zł za niezawarcie umowy zamiany gruntu w wyznaczonym terminie. W styczniu 2019 r. były prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem na scenie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez 27-letniego Stefana W. W wyniku ataku zmarł. Wcześniej przed gdańskim sądem rejonowym toczył się drugi proces, w którym samorządowiec był oskarżony o podanie nieprawdziwych danych w oświadczeniach majątkowych w latach 2010-12. W związku ze śmiercią Adamowicza sprawa została umorzona.

źródło:
Zobacz więcej