RAPORT

Pogarda

Naukowcy wiedzą, jaki trening przynosi najlepsze efekty

Osoby łączące różne aktywności ćwiczą więcej (fot. Cole Burston/Bloomberg via Getty Images)
Osoby łączące różne aktywności ćwiczą więcej (fot. Cole Burston/Bloomberg via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Różnorodność ćwiczeń jest sposobem na to, aby zwiększyć i aktywność trenujących i poprawić rezultaty ich treningów, wskazują bdania. – Być może obecne wytyczne kładą zbyt duży nacisk na częstotliwość i ilość ćwiczeń. Jeśli zainspirujemy ludzi do zwiększania różnorodności ćwiczeń, mogą osiągnąć lepsze rezultaty – przekonuje badaczka dr Susan Malone.

10 minut jazdy na rowerze wystarczy, by usunąć z mięśni „złe białko”

Naukowcy z Wydziału Odżywiania, Ćwiczeń i Sportu Uniwersytetu Kopenhaskiego wykazali, że nawet krótka aktywność fizyczna znacznie wspomaga...

zobacz więcej

Kluczowym wnioskiem płynącym z badań, które przeprowadziła Malone z zespołem badawczym, było odkrycie, że osoby łączące różne aktywności – np. spacery, basen, jogę – ćwiczyły zdecydowanie więcej niż osoby trzymające się jednej dziedziny sportu. Badania wykazały również, że najlepiej jest mieszać ze sobą trzy lub więcej rodzajów aktywności.

Przeprowadzona analiza pokazała jeszcze jedną ciekawą zależność. Z badania wynika, że ze względu na obowiązki domowe kobiety zgłaszają, że mają o siedem godzin wolnego czasu w tygodniu mniej niż mężczyźni i rzadziej niż oni angażują się w sesje ćwiczeń, które trwają godzinę lub dłużej. Zamiast tego kobiety zwykle wykonują od 30 do 40 minut na raz. Jednak jak wskazuje autorka badania, krótsze, ale częstsze treningi i konsekwencja w ich wykonywaniu również mogą przynosić zadowalające efekty.

– Powinniśmy podkreślić, że program częstych, krótkich sesji ćwiczeń może działać równie dobrze. Codzienne spacery, krótki trening na siłowni, a nawet proste ćwiczenia wykonywane w trakcie oglądania telewizji są równie efektywne – wskazała badaczka, podkreślając jednocześnie, że najważniejsze jest zachowanie różnorodności: prowadzi ono nie tylko do wydłużenia czasu, który poświęcamy na trening, ma również wymierne efekty zdrowotne.

– Im więcej rodzajów ćwiczeń wykonujesz, tym łatwiej zachować motywację. Kiedy zmieniasz swój trening i wprowadzasz do niego nowe elementy, sport będzie sprawiał ci więcej przyjemności – dodała.

Różnorodność ćwiczeń zapobiega też urazom wywołanych nadmiernym przeciążeniem. Większość kontuzji to efekt powtarzania tego samego ćwiczenia, które angażuje nieustannie te same partie ciała. Różnicując ćwiczenia, zmniejszamyryzyko kontuzji.

Takie podejście do ćwiczeń pozwala również rozwijać i wzmacniać wszystkie mięśnie. Dodatkowo dbamy o to, aby zarówno nasza kondycja, jak i siła, wytrzymałość, gibkość, koordynacja ruchowa miały okazję poprawiać się i rozwijać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej