RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Opus magnum Telewizji Polskiej”. Film „Wojna światów” już w niedzielę w TVP1

W niedzielę 16 sierpnia o godz. 20.15 w TVP1 film „Wojna światów” – cyfrowowo rekonstruowany i kolorowany dokument, do stworzenia którego użyto szereg niepokazywanych wcześniej nagrań z 1920 r. – Fascynujący film, który nikogo nie pozostawi obojętnym, wbije was w fotel. (...) Opus magnum Telewizji Polskiej, arcydzieło rekonstrukcji cyfrowej obrazu – opisuje film prezes TVP Jacek Kurski.

Bitwa Warszawska. Specjalny serwis i premiery filmów

Z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej przygotowano interaktywny serwis www.bitwa1920.gov.pl. Powstał on przy współpracy Biura Programu...

zobacz więcej

Twórcami „Wojny światów” są Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, którzy prezentują m.in. unikalne nagrania archiwalne oraz oryginalne, nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń.

– W filmie występuje prawie 20 osób. Słyszymy te głosy. Wszystkie te osoby brały udział w kampanii wrześniowej. Wszystkie te osoby brały udział w walkach na wszystkich możliwych frontach II wojny światowej. Nikt z nich nie miał prawa do powrotu do Polski po 1945 r. Wszyscy zmarli za granicą. Ten film to jest w pewien sposób przywrócenie im prawa głosu, bo my ich naprawdę usłyszymy – co myśleli, jak myśleli, jakie to miało dla nich znaczenie. Reszta to jest technika – powiedział Bork.

Jak mówił prezes TVP Jacek Kurski, „misją Telewizji Polskiej jest pokazywać prawdę o wielkiej polskiej historii i robić to w sposób atrakcyjny, taki, który zaangażuje uwagę milionów widzów, ale przede wszystkim robić to w sposób profesjonalny”.

– To mozaika, opowiedziana poprzez materiały filmowe z epoki, które są unowocześnione, pokolorowane, odnowione. Podobnie jak to było w listopadzie 2018 r., gdy prezentowaliśmy „Niepodległość” – film, który opowiadał o procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Teraz jest to opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej i to opowieść nowoczesna, bo dzięki nowym technologiom mamy możliwość nieporównywalnego do niczego wcześniej obcowania z tamtą rzeczywistością – mówił z kolei w środę w Warszawie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Premiera „Wojny światów” odbędzie się w niedzielę 16 sierpnia o godz. 20.15 w TVP1.

źródło:
Zobacz więcej