RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczerski: będą kolejne rozmowy prezydenta Dudy w sprawie Białorusi

Kolejne rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie Białorusi będą miały miejsce w najbliższych dniach, w tym w piątek – przekazał w czwartek na antenie TVP Info szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że prezydent będzie zabiegał o deeskalację konfliktu na Białorusi.

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii apelują do władz Białorusi o deeskalację napięć

O deeskalację napięć, zaprzestanie używania siły przeciwko obywatelom w trybie natychmiastowym, uwolnienie zatrzymanych uczestników protestów...

zobacz więcej

Szef gabinetu prezydenta na początku rozmowy w programie „Gość Wiadomości” poinformował, że „prezydenci czterech państw po raz kolejny podejmują próbę złagodzenia sytuacji, która miała dzisiaj miejsce na Białorusi. Próbę wyjścia z pewną ofertą wsparcia, dialogu po uprzednim zaprzestaniu przemocy, wypuszczeniu więźniów”.

– My tę rękę próbujemy wyciągnąć, po to, żeby pokazać, że jesteśmy zainteresowani, żeby na Białorusi zapanował pokój społeczny, i żeby wszystkie części tego społeczeństwa mogły usiąść razem do stołu, i tę przyszłość Białorusi wspólnie przedyskutować – powiedział.

Szczerski krytycznie odniósł się także reakcji poszczególnych państw wobec Białorusi. – Świat milczy albo jest obojętny. Większość europejskich stolic w ogóle w tej sprawie nie zabierała głosu – podkreślił.

Szef gabinetu prezydenta dodał, że to jednak Białorusini, a nie inne państwa, określą przyszłość tego kraju. – Przyszłość Białorusi określą Białorusini. My nie będziemy określać przyszłości Białorusi, bo ona jest w rękach Białorusinów – zaznaczył.

MSW Białorusi: ponad tysiąc osób zatrzymanych

Podczas protestu na Białorusi wieczorem i w nocy zatrzymano ponad tysiąc osób; w Brześciu funkcjonariusze użyli broni palnej – podało ministerstwo...

zobacz więcej

Zdaniem Szczerskiego, obecna reakcja UE na protesty obywatelskie na Białorusi jest „rozczarowująca”. – Gdzie Europa ma pokazać swoje możliwości, swoją strategiczną autonomię, swoją rolę międzynarodową, jak nie u swoich granic? – pytał prezydencki minister.

Pytany o możliwość mediacji, które prowadziłaby Polska, Szczerski odparł, że Polska jest gotowa pomóc w „dialogu” i wspierać pokojowe rozwiązanie tego konfliktu.

Protesty na Białorusi trwają od niedzieli, kiedy to ogłoszone zostały pierwsze wyniki exit poll wyborów prezydenckich. Oficjalne wyniki potwierdziły zwycięstwo rządzącego krajem od 1994 r. prezydenta Alaksandra Łukaszenki, który zdobył 80,23 proc. głosów. Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc.

Przedstawiciele wielu państw, w tym UE, a także administracja amerykańska zwracają uwagę, że wybory nie były przeprowadzone zgodnie z demokratycznymi standardami międzynarodowymi. Protesty Białorusinów w Mińsku i całym kraju są brutalnie pacyfikowane przez służby.

źródło:
Zobacz więcej