RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruś: Zatrzymani Polacy już na wolności

Od niedzieli w Mińsku i innych miastach Białorusi trwają protesty (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

„Trzech obywateli Polski zatrzymanych na Białorusi jest już na wolności. Dziękuje naszym służbom dyplomatyczno-konsularnym za ich prace” – napisał na Twitterze Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w polskim MSZ.

Białoruś: dwie ofiary śmiertelne starć opozycji. Setki rannych, tysiące zatrzymanych

Dwie ofiary śmiertelne , około 200 rannych i ponad 6 tysięcy zatrzymanych. To najnowszy bilans powyborczych starć białoruskiej opozycji i sił...

zobacz więcej

Trzej Polacy zostali zatrzymani przez białoruskie służby w związku z trwającymi protestami. Dwaj z nich to absolwenci Studium Europy Wschodniej UW, zajmującego się m.in. sprawami Białorusi.

– Zostałem zatrzymany na ulicy w Mińsku 9 sierpnia wieczorem przez OMON – powiedział PAP jeden z uwolnionych, Witold Dobrowolski.

Jak dodał, był bity przez funkcjonariuszy zarówno w trakcie zatrzymania, jak i potem – najprawdopodobniej na posterunku. Następnie został przewieziony konwojem do aresztu w Żodzinie.

Od niedzieli w Mińsku i innych miastach Białorusi trwają protesty. Demonstracje i starcia z milicją wybuchły po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka, uzyskując ok. 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. głosów.

Cichanouska podjęła w poniedziałek decyzję o opuszczeniu Białorusi. We wtorek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius poinformował, że Cichanouska jest bezpieczna na Litwie.

źródło:
Zobacz więcej