RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poczta Polska przyłączyła się do obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Poczta przypomniała, że w ostatnim czasie wprowadziła do obiegu również znaczek poświęcony pułkownikowi Janowi Kowalewskiego (fot. Poczta Polska)

Poczta Polska upamiętnia 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej emisją okolicznościowych znaczków i wystawą poświęconą pocztowcom, biorącym udział w walce z bolszewikami. Autorem projektów jest Roch Stefaniak.

Szef MON: Dziękuję za postawę żołnierzy, wzorowanej na tej sprzed 100 lat

– Dziękuję żołnierzom Wojska Polskiego za ich postawę, wzorowaną na postawie żołnierzy walczących w Bitwie Warszawskiej; polski żołnierz reaguje...

zobacz więcej

Oprócz emisji okolicznościowych znaczków, w czwartek zainaugurowana została również wystawa poświęcona pocztowcom, biorącym udział w walce z bolszewickim najeźdźcą. Jak poinformował prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot, wystawa prezentowana będzie w 9 miastach Polski. Od 13 sierpnia do 13 września br. w Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, a w okresie od 18 września do 18 października br. w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu i Lublinie.

Na uroczystej prezentacji w siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie, obecny był także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który  zaznaczył, „że Bitwa Warszawska 1920 roku to bez wątpienia jedna z najważniejszych potyczek militarnych w dziejach Europy”.

Spółka poinformowała, że autor projektów znaczków pocztowych, Roch Stefaniak, przedstawił na nich obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” z 1930 r. ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Wskazano, że wykorzystał także poszczególne kadry tego dzieła na znaczkach. Na walorze w bloku, o nominale 6,60 zł, widnieje postać księdza Ignacego Skorupki.

„Wojna światów 1920” – wystawa IPN pokazuje starcie cywilizacyjne sprzed stu lat

W setną rocznicę Bitwy Wwarszawskiej Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie wystawę...

zobacz więcej

Na pozostałych znaczkach, o nominale 3,30 zł, zaprezentowano żołnierza przebijającego bagnetem rosyjski sztandar, dziewczynę z Ochotniczej Ligi Kobiet, generalicję konną z Józefem Piłsudskim oraz Matkę Bożą Łaskawą – patronkę Warszawy – czytamy w informacji.

Poczta przypomniała, że w ostatnim czasie wprowadziła do obiegu również znaczek poświęcony pułkownikowi Janowi Kowalewskiego, wybitnemu kryptologowi, który w znaczącym stopniu przyczynił się do tryumfu Rzeczypospolitej w wojnie z bolszewikami.

W sierpniu obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej – jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju i Europy.

.

źródło:
Zobacz więcej