RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Kto głosował na Swietłanę Cichanouską?”. Las rąk w górze [WIDEO]

Swietłana Cichanuska ma duże poparcie wśród Białorusinów. Podczas akcji strajkowej protestacyjnej w Żodzinie pod Mińskiem wzniósł się las rąk po zadanym pytaniu przez Mera „Kto głosował na Swietłanę Cichanouską?”. Dzisiaj po raz pierwszy doszło na dużą skalę do strajków różnego rodzaju fabrykach i zakładach pracy na Białorusi.

Szef Wiasny o protestach na Białorusi: to sytuacja bez precedensu

Protesty na Białorusi to sytuacja bez precedensu; takiej liczby aresztowanych i pobitych jeszcze nie było; demonstracje odbywają się także w małych...

zobacz więcej

Na terenie Białoruskich Zakładów Samochodowych „BiełAZ 75710” i w innych różnego rodzaju fabrykach i zakładach pracy odbywają się od rana protesty związane z wyborami prezydenckimi. Manifestacje te jednak odbywają się bardzo spokojnie, bo wcale nie interweniuje milicja, nie reagują funkcjonariusze OMON-u.

Służby nie usunęły kwiatów z miejsca, gdzie zginął pierwszy protestujący, któremu wybuchł granat w rękach. Wcześniej zabierane były one regularnie. Dzięki temu dziś ambasadorzy członkowskich krajów Unii Europejskiej, którzy są akredytowani na terenie Białorusi, mogli w spokoju złożyć kwiaty w tym miejscu.

Od niedzieli w Mińsku i innych miastach Białorusi trwają protesty. Demonstracje i starcia z milicją wybuchły po ogłoszeniu wyników oficjalnego badania exit poll, według którego w niedzielnych wyborach prezydenckich zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka, uzyskując ok. 80 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska mniej niż 10 proc. Głosów.

Cichanouska podjęła w poniedziałek decyzję o opuszczeniu Białorusi. We wtorek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius poinformował, że Cichanouska jest bezpieczna na Litwie.

źródło:
Zobacz więcej