RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii apelują do władz Białorusi o deeskalację napięć

Mieszkańcy Mińska uczestniczą w akcjach protestacyjnych od momentu zamknięcia lokali wyborczych po wyborach prezydenckich na Białorusi (fot. PAP/Anna Ivanova)

O deeskalację napięć, zaprzestanie używania siły przeciwko obywatelom w trybie natychmiastowym, uwolnienie zatrzymanych uczestników protestów politycznych i zainicjowanie dialogu z narodem zaapelowali do władz Białorusi prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Premier Morawiecki rozmawiał z szefową Związku Polaków na Białorusi

Sytuacja na Białorusi w kontekście protestów powyborczych i reakcji białoruskich władz była tematem rozmowy telefonicznej premiera Mateusza...

zobacz więcej

W apelu prezydenci czterech państw podkreślili, że chcieliby, aby „Białoruś była krajem stabilnym, demokratycznym, niezależnym i zamożnym”. Wezwali również do: „deeskalacji napięć i zaprzestania używania siły przeciwko obywatelom w trybie natychmiastowym” oraz „zaniechania przemocy i poszanowania fundamentalnych wolności oraz praw człowieka i obywatela, łącznie z wolnością wypowiedzi, wolnością mediów, wolnością zgromadzeń oraz bezpieczeństwem dziennikarzy”, „natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych uczestników protestów politycznych oraz zaprzestania dalszych prześladowań”, a także „natychmiastowego zainicjowania dialogu z Narodem Białoruskim, wsłuchania się w głos obywateli oraz zagwarantowania im wolności wypowiedzi”.

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w apelu napisali także: „Opierając się na doświadczeniu naszych społeczeństw oraz własnym, nawołujemy do organizacji narodowego okrągłego stołu pojednania, z udziałem przedstawicieli rządu i społeczeństwa obywatelskiego. Stanowiłoby to odpowiedni krok na drodze do rozpoczęcia autentycznego dialogu narodowego. Jesteśmy przekonani, że dialog jest zawsze najlepszą drogą do rozwoju społecznego, dyskusji na temat reform i przyszłości Białorusi”.

Jak dodali, „jeżeli władze białoruskie spełnią te wymagania, drzwi do współpracy ze społecznością międzynarodową powinny pozostać otwarte”.

„Izolacja nie jest drogą do dobrobytu i rozwoju żadnego narodu. Jesteśmy gotowi zaoferować nasze zaangażowanie mediacyjne w celu osiągnięcia pokojowego rozwiązania na Białorusi oraz wzmocnienia niezależności i suwerenności Białorusi” – napisano w apelu do władz Białorusi.

Po niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi, w których według oficjalnych wyników po raz kolejny wygrał rządzący od 26 lat Alaksandr Łukaszenka, w wielu miastach tego kraju wciąż trwają protesty przeciw domniemanym fałszerstwom wyborczym. Od ich rozpoczęcia władze zatrzymały, często w brutalny sposób, ok. 7 tys. osób.

źródło:

Zobacz więcej