RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielkie pieniądze także dla samorządów PO. „Powinni przeprosić premiera”

Zbigniew Kuźmiuk i Mateusz Morawiecki (fot. Arch.PAP/Piotr Nowak)

Kryzys koronawirusa zbiegł się z kampanią, ale premier musiał reagować. By wesprzeć samorządy, ogłosił Fundusz Inwestycji Lokalnych i obiecał miliony złotych. Opozycja nie zostawiła na nim suchej nitki. Grzmiała, że to obietnice bez pokrycia, a samorządy nie zobaczą ani grosza. Teraz sami masowo składają wnioski o pomoc. – W sytuacji, gdy już niedługo te pieniądze popłyną do samorządów, powinni przeprosić za to, co mówili – komentuje europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk w rozmowie z portalem tvp.info.

Premier: podwajamy budżet rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do 12 mld zł

Podwajamy budżet rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do 12 mld zł. To dwa razy większa szansa na nowe projekty, inwestycje, poprawę...

zobacz więcej

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to 6 mld zł m.in. dla gmin i powiatów (w tym miast na prawach powiatu) w całej Polsce. Dodatkowe środki są także wsparciem dla polskich małych i średnich firm, które wykonują inwestycje dla samorządów.

Gdy po wybuchu pandemii na lokalne władze padł strach o finanse, premier Mateusz Morawiecki zaczął wręczać samorządom promesy. Ponieważ zbiegło się to z kampanią, opozycja krytykowała inicjatywę szefa rządu jako działanie polityczne.

– Występowali na wiecach i mówili, że to czeki z dykty i nieprawda. Niestety są to ludzie, którzy jednego dnia mówią jedno, a drugiego robią coś zupełnie innego. Szkoda, bo chodzi o ogromne pieniądze – mówi nam Zbigniew Kuźmiuk i stwierdza, że dziś ci sami działacze opozycji ustawiają się z wnioskami o wsparcie rządu.

Będzie kolejna pomoc. Znów mowa o miliardach

Lewicowe media twierdziły z kolei, że rząd rozprowadzi pieniądze tak, by trafiły one wyłącznie do zwolenników prawicy. „PiS da samorządom – ale tylko swoim?” – zastanawiało się w tytule jednego z artykułów oko.press. „PiS doceni gminy, w których rządzi” – dodawał natemat.pl.

– Zjednoczona Prawica nie dzieli samorządowców na swoich i nie swoich – zapewnia nas Kuźmiuk. – Podział pierwszych 6 mld zł dobitnie to udowodnił – dodaje i przypomina, że premier Morawiecki już ogłosił, że jeszcze w tym roku chce uruchomić kolejne 6 mld zł na wsparcie inwestycji samorządowych.

– Od samorządowców z naszego środowiska często słyszę żale, że szczególnie ci mali przy pierwszym rozdziale zostali znacznie mniej korzystnie potraktowani. Oczywiście większe ośrodki są w rękach opozycji, ale trudno, żeby gminie, która ma kilkunastomilionowy budżet, przyznano kilka milionów na inwestycje. To jest fizycznie niemożliwe. Wskaźnikiem był udział pieniędzy inwestycyjnych, więc ci ubożsi zostali potraktowani nieco gorzej – przyznaje europoseł.

„Nikt już nie bojkotuje inicjatywy rządu”

Potężne zarobki w ratuszu Trzaskowskiego. Kilkaset tysięcy zarobił nawet jego rzecznik

Dyrektorzy w stołecznym urzędzie miasta zarabiają nawet trzy razy więcej niż członkowie rady ministrów – wynika z oświadczeń majątkowych złożonych...

zobacz więcej

Kuźmiuk podkreśla, że z drugiej strony cała sytuacja pokazuje, iż „idea zrównoważonego rozwoju leży na sercu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu”. – Rząd nie zwraca uwagi na to, jacy samorządowcy są w danej gminie, powiecie, czy mieście, tylko kierując się wskaźnikami dokonuje rozdziału środków dla dobra mieszkańców – zapewnia.

Polityk wskazuje, że kampania wyborcza się skończyła i gdy mijały terminy składania przez samorządowców wniosków do wojewodów, nikt już nie bojkotował inicjatywy rządu. – A wszyscy wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast i starostowie złożyli dokumenty na przewidywane dla nich kwoty – informuje.

– W sytuacji, gdy już niedługo te pieniądze popłyną do samorządów, przy całej swojej niechęci do PiS, ci ludzie powinni przeprosić za to, co mówili i robili – komentuje europoseł PiS.

Jak dodaje, np. w województwie małopolskim wnioski na kwotę około 556 mln zł złożyły 182 gminy i miasta oraz 19 powiatów. W województwie pomorskim, gdzie w samorządach dominuje opozycja, wnioski złożyło 139 jednostek samorządu terytorialnego na kwotę 385 mln zł, w województwie wielkopolskim – 257 na kwotę 526 mln zł, a województwie dolnośląskim – 139 na kwotę 382 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej