RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe rządowe obostrzenia. Zmiana na liście „żółtych” i „czerwonych” powiatów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o nowych obostrzeniach i zmianie na liście „żółtych” i „czerwonych” powiatów w kraju. Zmiany dotyczą 18 powiatów i będą obowiązywać od piątku – poinformował Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Potwierdzono ponad 800 nowych zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o kolejnych 800 potwierdzonych badaniami przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W ostatnich...

zobacz więcej

Cieszyński zauważył na konferencji prasowej, że z wszystkich powiatów w Polsce 95 proc. jest w strefie zielonej. Wyjaśnił, że podział na strefy, oprócz „zielonych”, na „żółte” i „czerwone” ma na celu dostosowanie środków bezpieczeństwa do sytuacji w danym powiecie.

Podkreślił, że przy początkowym ogłoszeniu podziału powiatów wyróżnionych jako te z obostrzeniami było 19. Od piątku – podał Cieszyński – będzie ich 18. Strefa czerwona obejmie teraz powiaty i miasta na prawach powiatu: nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Rudę Śląską, ostrzeszowski, wieluński, Rybnik oraz Jastrzębie Zdrój, które – przypomniał wiceminister – dotychczas było w strefie żółtej.

Z kolei w strefie żółtej znajdą się powiaty: pszczyński, który był w strefie czerwonej, cieszyński, wieruszowski i Żory. Do tej strefy dołączą powiaty, które dotychczas były „zielone”, czyli: raciborski, limanowski, nowotarski, grajewski oraz Biała Podlaska, gdzie na poziom zakażeń koronawirusem, jak wskazał wiceminister, miały wpływ przede wszystkim wesela.

Z listy powiatów z obostrzeniami skreślone zostały powiaty: nowosądecki, jarosławski, przemyski i Przemyśl, kępiński, oświęcimski i pińczowski.

Szumowski: W każdym kraju działania zakupowe były niezwykłe

Sam złożyłem zeznania w prokuraturze; cieszę się, że postępowanie szybko się toczy i będzie szybko wyjaśnione – mówił minister zdrowia Łukasz...

zobacz więcej

W „czerwonych” powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 m kw., do 150 osób na zewnątrz.

W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie – 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale bez publiczności.

W „żółtych” powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest też limit – 1 osoba na 4 m kw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc.

W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoby na 4 m kw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Dotychczas strefa czerwona obejmowała w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Strefa żółta obejmowała w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim - jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

źródło:
Zobacz więcej