RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Abp Głódź na emeryturze, papież mianował administratora diecezji

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego administratorem apostolskim sede vacante archidiecezji gdańskiej. O decyzji Papieża poinformował w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce. Bp Jezierski zastąpi tym samym abp. Sławoja Leszka Głodzia.

Franciszek pozdrowił pielgrzymujących na Jasną Górę. Nawiązał do cudu nad Wisłą

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę oraz zawierzył walkę z koronawirusem wstawiennictwu Maryi, której przed stu...

zobacz więcej

Funkcję tę bp Jacek Jezierski będzie pełnił do momentu mianowania przez papieża nowego arcybiskupa metropolity gdańskiego.

– Słowo „administrator” oznacza, że jego funkcja jest tymczasowa, a przymiotnik „apostolski” oznacza, że władzę sprawuje w imieniu papieża i ma wszelkie uprawnienia biskupa diecezjalnego – wyjaśnia ks. Prof. Piotr Majer prawnik kościelny z uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Bp Jezierski urodził się 23 grudnia 1949 r. w Olsztynie. W latach 1967-74 studiował w Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w stolicy Warmii 16 czerwca 1974 r.

19 lutego 1994 r. został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej. Święcenia biskupie przyjął 5 marca 1994 r. w konkatedrze św. Jakuba Apostoła w Olsztynie.

10 maja 2014 r. papież Franciszek mianował bp Jezierskiego biskupem diecezjalnym diecezji elbląskiej.

źródło:
Zobacz więcej