RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Diamentowa Liga. Logistyczny problem i pomoc matki Duplantisa

Armand Duplantis w lutym ustanowił rekord świata wynikiem 6,17 m (fot. Sylvain Lefevre/Getty Images)

Na matkę zawsze można liczyć. Przekonał się o tym rekordzista świata w skoku o tyczce Armand Duplantis. Przed startem w mitingu Diamentowej Ligi Szwed miał spory problem, bo żadna z linii lotniczych nie chciała zabrać długiej na ponad pięć metrów tyczki. Z pomocą przyszła matka Helena.

Tenis. Zobacz cudowne zagranie Igi Świątek

To były udane dni dla Igi Świątek. W weekend polska tenisistka zaliczyła udany występ w pokazowym turnieju w Pradze. A do tego w jednym ze spotkań...

zobacz więcej

Innego wyjścia nie ma. Lekkoatletyczny sprzęt trzeba dostarczyć samochodem. Uppsala, gdzie mieszka i trenuje Duplanti,s położona jest nieco na północ od Sztokholmu. Żeby dojechać do Monako, trzeba przejechać wzdłuż niemal cały kontynent. I zaraz potem zabrać gabarytowy sprzęt z powrotem do Szwecji.

– Z Uppsali, gdzie mieszka i gdzie odbędą się tak ważne dla nas mistrzostwa kraju, do Monako jest 2450 km, przejadę w sumie pięć tysięcy kilometrów. Zaraz po piątkowym konkursie ruszam w trasę i będę miała zaledwie 35–39 godzin, aby dostarczyć tyczki na miejsce następnego startu. Będziemy się więc modlić, aby nie było po drodze awarii – powiedziała Helena Duplantis dziennikowi „Dagens Nyheter”.

Menedżerka tyczkarza Stina Funke wyjaśniła, że to nie pierwszy raz kiedy zawodnik ze Szwecji ma problem z transportem swoich tyczek do innego kraju.

– Tyczki maja długość 5,20 metra i jest ich tym razem dużo. Zwykle trudno jest znaleźć linię lotniczą, która zgodzi się je transportować, ale zawsze nam się udawało. Teraz jednak podczas epidemii koronawirusa, kiedy transport lotniczy jest znacznie ograniczony, nie udało nam się znaleźć żadnego samolotu, który by zabrał ten specyficzny bagaż – powiedziała Funke.

Lekkoatletyczne mistrzostwa Szwecji odbędą się w dniach 14–16 sierpnia w Uppsali. Konkurs skoku o tyczce rozpocznie się w niedzielę. Jeszcze wcześniej, bo w piątek odbędzie się mityng Diamentowej Ligi w Monako.

źródło:
Zobacz więcej