RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne zatrzymania CBA ws. mafii paliwowej

Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty (fot. CBA)

Agenci CBA zatrzymali kolejne cztery osoby w śledztwie dotyczącym działania mafii paliwowej. Według Biura grupa naraziła Skarb Państwa na stratę ponad 63 mln zł z VAT.

Były minister Sławomir N. zatrzymany przez CBA

Były minister rządu PO-PSL Sławomir N. został zatrzymany pod zarzutem korupcji przez agentów CBA. N. to były poseł Platformy Obywatelskiej, były...

zobacz więcej

Jak informuje nas Wydział Komunikacji Społecznej CBA, zatrzymania dokonali agenci z łódzkiej delegatury Biura przy wsparciu funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymano cztery osoby. To trzej organizatorzy procederu oraz osoba działająca w ramach grupy jako słup. Czynności przeprowadzono na terenie Mazowsza i Wielkopolski.

– Prowadzone przez CBA postępowanie dotyczy funkcjonowania tzw. mafii paliwowej, która w latach 2014-2016 naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie w podatku VAT. Ustalenia śledczych wskazują, że grupa zorganizowała szereg firm, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej miały uniemożliwić bądź znacznie utrudnić organom ścigania stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków – podano.

Firmy, dokumentując rzekomy obrót paliwami płynnymi, przyjmowały na swoje rachunki, a następnie przekazywały dalej pieniądze pochodzące z procederu. Wartość wyłudzonego w ten sposób podatku VAT mogła wynieść ponad 63 mln zł.

Jedna z zatrzymanych osób od maja 2020 roku była poszukiwana przez policję w związku z zastosowaną wobec niej karą pozbawienia wolności za popełnione wcześniej przestępstwa.

Biuro informuje, że funkcjonariusze przeszukali 13 miejsc, zarówno mieszkania zatrzymanych, jak i siedziby prowadzonych przez nich działalność gospodarczych. Zatrzymani usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Białystoku. Wobec wszystkich sąd zastosował tymczasowy areszt na trzy miesiące.

źródło:
Zobacz więcej