RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wojna światów 1920” – wystawa IPN pokazuje starcie cywilizacyjne sprzed stu lat

To opowieść o starciu dwóch przeciwstawnych wizji: uporządkowanego świata tradycji chrześcijańskiej oraz bolszewickiej dyktatury (fot. PAP/Piotr Nowak)

W setną rocznicę Bitwy Wwarszawskiej Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie wystawę „Wojna światów 1920 r.”. Cel ekspozycji to ukazanie wojny polsko-bolszewickiej jako konfliktu mającego znamiona wojny cywilizacyjnej.

Zobacz spot. Podziękowania dla Węgrów za pomoc w Bitwie Warszawskiej

Powstał spot z podziękowaniami dla Węgrów za pomoc podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Bratni Naród wysłał do Polski pociąg ciągnący 55 wagonów...

zobacz więcej

To opowieść o starciu dwóch przeciwstawnych wizji: uporządkowanego świata tradycji chrześcijańskiej i bolszewickiej dyktatury – podkreślił prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

– „Wojna światów…”, 18. decydująca bitwa w dziejach. To było starcie dwóch cywilizacji, z jednej strony cywilizacji, jaką reprezentowała Polska i ci nieliczni, którzy nas wtedy wsparli, jak Francja i Węgry, cywilizacji chrześcijańskiej i łacińskiej. Z drugiej strony – antycywilizacja bolszewicka, która niosła zniszczenie wszystkiemu temu, co naszą cywilizację budowało: piękno, dobro, prawda oraz dekalog – wyjaśnił prezes IPN.

Współautor wystawy dr Tomasz Łabuszewski z Instytutu Pamięci Narodowej, wskazał, że ekspozycja w części zasadniczej jest próbą pokazania złożoności batalii sierpniowej toczonej na przedpolu Warszawy oraz wielu innych miejscach.

– To między innymi historia kryptologów, którzy złamali szyfry Armii Czerwonej. To zmagania w okolicach Borkowa i Nasielska 5. Armii dowodzonej przez gen. Sikorskiego. To wspaniały rajd 203. Pułku Ułanów na Ciechanów i zdobycie radiostacji 4. Armii sowieckiej. To boje Brygady Syberyjskiej w rejonie Kolna czy Przasnysza. Wszystko razem z manewrem znad Wieprza, którym dowodził marszałek Józef Piłsudski, złożyło się na ostateczny sukces – zaznaczył historyk.

Ekspozycja składa się z pięciu części: „Wojna cywilizacji”, „Europa w ogniu”, „Realni sojusznicy i neutralni wrogowie”, „Historia bitwy” oraz „Dorobek dwudziestolecia międzywojennego”.

Wystawa zakłada wielopłaszczyznowe spojrzenie na charakter konfliktu, zagrożenia oraz konsekwencje, a także na znaczenie zwycięstwa Polski dla Europy i całego świata. Wystawę można oglądać do 15 września.

źródło:
Zobacz więcej