RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rabin zarzuca Izraelczykowi zdradę po transferze do Unii Oświęcim. Jest odpowiedź miasta

Rabin Poupko uważa, że „dla Żyda gra w drużynie z Auschwitz jest zdradą i nożem w plecy dla milionów ludzi” (fot. REUTERS/David W Cerny)

Izraelski hokeista Eliezer Szerbatow ma grać w polskim zespole Unia Oświęcim. Sprawa oburzyła rabina Elchanana Poupko, zdaniem którego „dla Żyda gra w drużynie z Auschwitz jest zdradą i nożem w plecy dla milionów ludzi”. Jak stwierdził w wywiadzie dla onet.pl, Polska „Polska namiętnie neguje swój udział” w ludobójstwie Żydów. Sprzeciw wobec „wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji” wyraził prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Poparła go Beata Szydło.

Posłanka Lewicy zestawiła LGBT i Żydów z lat wojny. „Może to ona miała w rodzinie szmalcowników?”

Małgorzata Prokop-Paczkowska, posłanka Lewicy porównała „prześladowania” środowisk LGBT do mordów na polskich Żydach, sprowadzając rolę Polaków w...

zobacz więcej

„Nigdy nie sądziłem, że będę musiał to powiedzieć. Dla Żyda gra w drużynie z Auschwitz jest zdradą i nożem w plecy dla milionów ludzi (...) Jesteś utalentowanym zawodnikiem. Czy naprawdę nie mogłeś znaleźć innej drużyny? Każda twoja bramka przyniesie chlubę miastu, które oglądało, jak nasi bracia i siostry wylatują z dymem komina. Każdy, kto zamieszkuje dziś to miasto, jest winny” – napisał, zwracając się do Szerbatowa, Poupko.

– Każdy, kto żyje w Polsce i nie podjął próby dowiedzenia się, kto wcześniej zamieszkiwał te tereny oraz dlaczego go na nich już nie ma, jest winny. Francuzi, Belgowie, Włosi czy inne europejskie kraje nie mają problemu z przyznaniem, że między nimi byli źli ludzie, którzy odegrali swoją rolę w ludobójstwie Żydów. Tymczasem Polska namiętnie neguje swój udział, co jest problematyczne – powiedział potem w rozmowie z onet.pl rabin.

Jak stwierdził, „wielu ludzi w Polsce ryzykowało swoje życie, by ratować Żydów podczas Holokaustu. Jeszcze więcej pomagało Niemcom w ludobójstwie mojego narodu”.

– Chciałbym, by więcej Polaków opowiedziało się po stronie moralności. W rzeczywistości, wielu sprawiedliwych i niewinnych ludzi z waszego kraju zostało ukaranych przez rodaków za pomaganie Żydom – stwierdził rabin.

Do wpisu rabina odniósł się sam Eliezer Szerbatow.

„Polacy kochają tylko martwych Żydów”. Jad Waszem oskarża nas o udział w holocauście

Upamiętnienie holocaustu przez Polaków nie usuwa faktu, że Polacy mordowali Żydów – stwierdził historyk instytutu Jad Waszem i Uniwersytetu...

zobacz więcej

– To jakiś nonsens. Nie spodziewałem się takiej reakcji, ponieważ gram w drużynach narodowych Izraela od 13. roku życia. Cieszę się jednak z odzewu ludzi z Polski, którzy od razu napisali, że są razem ze mną – powiedział hokeista.

Słowa rabina skomentował prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut (PO).

„W imieniu mieszkańców Oświęcimia wyrażam stanowcze oburzenie w związku ze słowami rabina Elchanan Poupko, który skrytykował Eliezera Sherbatova, nowego zawodnika drużyny hokejowej Unia Oświęcim za to, że jako reprezentant Izraela będzie grał w mieście, w którym istniał obóz Auschwitz. Ponadto, w swoich skandalicznych wypowiedziach dobitnie oskarżył on mieszkańców miasta Oświęcim o brak niesienia pomocy więźniom i współodpowiedzialność za istnienie obozu, co sprzeczne jest z oczywistymi faktami historycznymi” – napisał w oświadczeniu.

Chwierut wyraził też „stanowczy sprzeciw wobec kłamliwych stwierdzeń i insynuacji zawartych w opiniach amerykańskiego rabina Poupko, które krzywdzące są zarówno dla miasta Oświęcim, jak i dla jego mieszkańców, ale także wielu Polaków, którzy byli ofiarami II wojny światowej”.

Porównała krowy do ofiar Niemców. „Spurek to polityczne dziecko Biedronia” [WIDEO]

Nie cichnie krytyka europosłanki Sylwii Spurek, która zamieściła na Twitterze grafikę z bydłem w pasiakach. Spurek została wybrana do Parlamentu...

zobacz więcej

„Wypowiedzi takie burzą trud i pracę wielu osób oraz instytucji zaangażowanych w Pamięć i edukację pokojową i są szkodliwe dla budowania pozytywnych relacji polsko-żydowskich. W związku z powyższym oczekujemy od Państwa stanowczej reakcji i potępienia tych wypowiedzi” – dodał.

Oświadczenie widnieje na stronie oswiecim.pl. Zostało też przesłane: MSZ RP, ambasadzie Izraela w Polsce, ambasadzie USA i Konsulatowi tego kraju w Polsce.

Do sprawy odniosła się ponadto na Twitterze europosłanka PiS i b. premier Beata Szydło.

„Prezydent Oświęcimia jest politykiem PO, ale w tej sprawie w pełni Go popieram” – napisała.

źródło:
Zobacz więcej