RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szef dyplomacji USA: Chiny są większym wyzwaniem niż był ZSRR

Słowa padły w czeskim Senacie (fot. PAP/EPA/The Senate Chancellery)

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przekonywał w środę w czeskim Senacie, że Chiny są pod niektórymi względami trudniejszym przeciwnikiem niż był ZSRR podczas zimnej wojny. Ocenił też, że Rosja poprzez dezinformację stara się podważyć demokrację w Czechach.

Mike Pompeo: Rosja chce zniszczyć demokrację i rozbić nasz zachodni sojusz

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w środę po spotkaniu z czeskim premierem Andrejem Babiszem, że „Rosja stara się zniszczyć naszą...

zobacz więcej

– To, co się teraz dzieje, to nie jest zimna wojna 2.0 – mówił szef amerykańskiej dyplomacji. – Wyzwanie polegające na przeciwstawieniu się zagrożeniu ze strony Komunistycznej Partii Chin (KPCh) jest pod niektórymi względami o wiele trudniejsze – przekonywał Pompeo.

Ocenił, że KPCh już jest uwikłana w życie polityczne, gospodarcze i społeczne Zachodu w sposób, w jaki nigdy nie był ZSRR. Pompeo zaznaczył, że dzieje się tak z powodu globalnej siły chińskiej gospodarki, która opiera się też – jak mówił –na kradzieży własności intelektualnej na Zachodzie.

Sekretarz stanu USA wyraził jednak przekonanie, że wolne społeczeństwa okażą się silniejsze niż reżimy autorytarne.

Mówiąc o Rosji Pompeo ocenił, że Moskwa stara się podważyć bezpieczeństwo i demokrację w Czechach poprzez dezinformację i ataki informacyjne. – Widzieliśmy, jak stara się inaczej napisać historię – argumentował.

Chiny sieją dezinformację w YouTube. Namierzono tysiące kont

Koncern Google potwierdził usunięcie między kwietniem i czerwcem ponad 2,5 tys. kont z serwisu YouTube, które zdaniem jego analityków służyły...

zobacz więcej

Pompeo wspomniał również o ekonomicznych groźbach ze strony Chin wobec państw, których przywódcy postępują inaczej niż życzyłby sobie tego Pekin. Te groźby szef amerykańskiej dyplomacji nazwał kłamstwami i z uznaniem mówił o planowanej na przełom sierpnia i września wizycie przewodniczącego czeskiego Senatu Milosza Vystrczila na Tajwanie.

Szef izby wyższej czeskiego parlamentu powiedział, że Europie zawsze lepiej udawało się promować demokrację, gdy robiła to wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi.

W drugim dniu swojej wizyty w Czechach Pompeo, po rozmowie z premierem Andrejem Babiszem i po wystąpieniu w Senacie, złożył wizytę u prezydenta Milosza Zemana. Po spotkaniu, które media nazwały kurtuazyjnym, nie opublikowano żadnego komunikatu. Rzecznik prezydenta Jirzi Ovczaczek przed wizytą mówił mediom, że Zemana i prezydenta USA Donalda Trumpa łączy poparcie dla Izraela.

źródło:

Zobacz więcej