RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

100-lecie Bitwy Warszawskiej z narodowym przewożnikiem

15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa zaliczana do najważniejszych w dziejach świata (fot. PAP/Paweł Supernak)

W najbliższych dniach czeka nas wspólne świętowanie stulecia Cudu nad Wisłą. Z tej okazji na tory wyjadą lokomotywy oklejone okolicznościową grafiką. Są na niej m.in. portrety architektów polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku.

Podziękowania dla Węgrów za pomoc w Bitwie Warszawskiej [WIDEO]

Wysocy rangą przedstawiciele polskich ministerstw oraz instytucji państwowych w specjalnie przygotowanym spocie złożyli podziękowania Węgrom za...

zobacz więcej

Nowy wygląd zyskały dwie lokomotywy EP09 nazywane popularnie „dziewiątkami”. Grafika, którą zostały oklejone przedstawia m.in. architektów polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa oraz generałów - Tadeusza Rozwadowskiego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego. Pojazdy o numerach 0014 i 0026 pojadą m.in. w zestawieniu pociągu EIC Posejdon z Warszawy do Kołobrzegu. 

Projekt okleiny nawiązuje również do szaty graficznej serwisu bitwa1920.gov.pl uruchomionego przez Biuro Programu „Niepodległa” i Polskie Radio. Uruchomiona w połowie lipca strona stanowi kompendium wiedzy nie tylko o Bitwie Warszawskiej, ale całej wojnie polsko-bolszewickiej. Odwiedzający serwis mogą zobaczyć m.in. jak wyglądało życie Polaków sto lat temu, jakie wydarzenia wpłynęły na przebieg wojny oraz poznać istotne dla wydarzeń 1920 roku fakty i postaci. 

15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa zaliczana do najważniejszych w dziejach świata. Sto lat temu obrońcy Polski ochronili, zdaniem historyków, Europę przed najazdem bolszewizmu. 

źródło:
Zobacz więcej