RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Groźny żółw sieje postrach nad Wigrami. Gad nie występuje w Polsce

Pracownicy parku zaapelowali do turystów (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)

Turysta spotkał i sfotografował w Wigierskim Parku Narodowym (WPN) drapieżnego żółwia, który nie występuje w Polsce. Okazało się, że to żółw żółtobrzuchy pochodzący z Kalifornii. Gad ciągle jest na wolności.

W Wigierskim Parku Narodowym żółwie nie występują. W latach 70. XX wieku ostatni raz widziano tam żółwie błotne. Ten pochodzący z Kalifornii należy do jednego z groźniejszych obcych gatunków inwazyjnych w Europie i na innych kontynentach.

Turysta, który go zauważył zrobił zdjęcia i przekazał je pracownikom WPN. Ci zidentyfikowali zwierzę i zaapelowali na Facebooku: „Jeśli zdarzy wam się spotkać takiego »podejrzanego« osobnika w przyrodzie, starajcie się, w miarę możliwości, schwytać zwierzę i przywieźć do odpowiednich instytucji zajmujących się ochroną przyrody, np. do parku narodowego. W przypadku żółwi ozdobnych należy zachować ostrożność, bo duże osobniki bywają agresywne i mogą ugryźć”.

Pracownicy WPN apelują do turystów i mieszkańców regionu o wszelkie informacje na temat widzianych na terenie parku czy jego otuliny żółwi, niezależnie od tego, jaki to gatunek. Żółw żółtobrzuchy jest zagrożeniem w naszym środowisku dla rodzimych żółwi, a także wielu płazów, gadów i bezkręgowców, na które poluje.

źródło:
Zobacz więcej